wtorek, 10 listopada 2020

O rozumieniu snów



"W psychologii jungowskiej każde marzenie senne jest opowieścią lub stoi za nim opowieść. Ponadto każdy kompleks to także opowieść. Aby zrozumieć sen, staramy się zrozumieć jego opowieść oraz jak to jest dla nas i bohaterów we śnie, znajdować się w tej konkretnej historii. Tak więc patrząc na sny, obserwujemy Klasyczną Strukturę Marzeń Sennych.
Klasyczna struktura marzeń sennych:

1. Początkowe miejsce - czas i m-ce akcji - sytuacja, początek;
2. Komplikacje, przebieg akcji, występujące komplikacje lub brak działania;
3. Punkt kulminacyjny akcji, sytuacja, która jest punktem zwrotnym;
4. I wreszcie patrzymy na efekt/skutek, co zostało rozwiązane, podkreślone lub pozostawione nierozwiązane.

Innymi słowy, patrzymy na sen z punktu widzenia klasycznej, struktury dramatycznej. Ta perspektywa, traktująca sen jako opowieść, pomaga nadać sens biegowi zdarzeń. Na przykład zaczyna się sen i jestem w domu z dzieciństwa. Kiedy piszę swoje skojarzenia ze snem, napiszę o tym, jak to było być w moim dzieciństwie w domu i zastanawiam się, dlaczego i w jakim sensie/stopniu wciąż jestem w tej sytuacji z dzieciństwa.
Gdy przechodzę przez to marzenie senne w ten sposób, kolejno zdanie lub obraz po sobie, będę wzmacniać sen otwierając szerszą historię, jego opowieść również i na mnie osobiście wywrze większy wpływ. Sny przypominają nam, aby zwrócić uwagę na opowieść naszego życia i łączą nas z nią. Marzenia senne z postaciami z cienia opowiadają nam historie o naszej tożsamości. Marzenia z postaciami animy lub animusa opowiadają nam historie o naszych relacjach z nami samymi i z innymi. Marzenia o obrazach archetypowych mówią o przeznaczeniu, transformacji, głębokim uzdrowieniu i innych problemach duszy. A jeśli rozwiniemy prawie każdy sen w wystarczającym stopniu, to zwykle dojdziemy do głębszego tematu, wzorca archetypowego."
- analityk jungowski Bud Harris, Ph.D.
obraz:
"Sen" Henri Rousseau

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !