terapia (Counselling)

Od 2002 roku pracuję jako psychoterapeuta (facylitator, trener, coach, terapeuta,).
Moim podstawowym (choć nie jedynym) narzędziem jest Psychologia Zorientowana na Proces rozwinięta przez  analityka jungowskiego Arnolda Mindella.
Mam w swych zasobach 20 lat  doświadczeń i nauki z tą metodą :)
Po wielu latach praktyki mogę powiedzieć, że przede wszystkim jestem towarzyszem w odkrywaniu i pogłębianiu świadomości i wiedzy o sobie. Taki rodzaj wiedzy, samoświadomości połączony z odwagą i mocą  potrzebnymi dla dokonania zmian są decydującym czynnikiem leczniczym.
Staram się nie używać słowa "psycho-terapia", bo sugeruje ono, że "coś" jest z człowiekiem "nie tak" i jakoś jego czy ją należy "naprawić".
Pomagam w pogłębieniu świadomości a "poprawa" wydarza się samoczynnie jako skutek uboczny wspólnej podróży wgłąb siebie, dzięki poznawaniu oraz integrowaniu nieznanych wcześniej aspektów osobowości.
To samo (wzrost świadomości i lepsze poznanie kontekstu) wydarza się w
pracy z parami, rodzinami czy grupami.
Proponuję także coaching i counselling (krótsze i bardziej ukierunkowane na rozwiązania podejścia).
Nowością jest counselling i praca z organizacjami metodą "Dragon Dreaming".

Oferuję również Deep Democracy Coaching mający zastosowanie w indywidualnej pracy nad ustalaniem celów (szczególnie gdy jest ich wiele lub brak) oraz w organizacjach i zarządzaniu.

W 2023 wprowadziłem także nową formę wspierania ludzi i organizacji o nazwie Jungian Coaching. Prowadzę w tym nurcie szkolenia i superwizję coach'owską.

Projektuję i prowadzę treningi dla firm i organizacji (także NGO)

Prowadzę także superwizję i doradztwo (mentoring) dla coachów, terapeutów i trenerów (train the trainers)

Sesje bezpośrednie prowadzę w Krakowie (ostatnio rzadko). Pracuję także przez internet i przez telefon.
Dla grup - wg zaproszenia.

Od pandemii pracuję głównie  online (przez Internet - jest to bardzo efektywny sposób - czasem tylko przydatne są sesje w bezpośrednim kontakcie) i/lub telefoniczne


Osoby zainteresowane proszę o kontakt mailowy: wydawnictwojungpress   w mejlach firmy@gmail.com , lub telefoniczny: 505-476-964 lub w formularzu kontaktowym ...

o mojej praktyce i doświadczeniu
motto:

"To co się wydarza jest właściwe i powinno uzyskać wsparcie. Określone zdarzenie wygląda na złe lub na niekorzystne tylko wówczas, gdy nie rozumiemy dostatecznie kontekstu danego zjawiska czy zdarzenia." (Joe Goodbread w "Dreambody Toolkit") 


Zebrałem już ponad  20 lat doświadczeń w samodzielnej pracy terapeutycznej z moimi klient(k)ami. Szczególną uwagę przykładam do różnorodności i nie marginalizowania naszych doświadczeń zwracając uwagę na to, co mamy skłonność dyskryminować w sobie. Dlatego wszystkie osoby, w tym osoby sytuujące się w grupach mniejszościowych i dyskryminowanych znajdują w terapii ze mną pełne wsparcie.

Po 6 latach szkolenia w Research Institute for Process Oriented Psychology w Zurichu, w 2003  zacząłem samodzielnie pracować jako psychoterapeuta i trener w nurcie psychologii zorientowanej na proces.
W ostatnich latach wzbogacam to podejście o elementy terapii humanistycznej zorientowanej na klienta (C. Rogers), analitycznej (Jung) i dialog głosów (voice dialogue - H. i S. Stone) oraz Emotional Art
W terapii bardziej interesuje mnie cel pojawiających się trudności niż ich przyczyna (choć czasem ona jest bardzo ważna i także trzeba się nią zająć). Uważam, że to nie człowiek się zmienia, ale dokonuje tego funkcja transcendentna, jeśli uda się wesprzeć wewnętrzne konflikty klienta i wystarczająco długo w nich wytrwać pogłębiając świadomość wokół nich.

"Zarówno filozofia Junga, jak i Psychologia Zorientowana na Proces patrzą na doświadczenia człowieka, jak na ujawniające się części procesu, który podąża ku większej całości, a nie jedynie jako skutek przyczyn pochodzących z przeszłości. W tym kontekście, wszystkie doświadczenia są postrzegane jako potencjalnie użyteczne. W naszych problemach, symptomach i konfliktach obecna jest energia i kreatywność. Problemy, które sprawiają nam kłopoty, mają w sobie siłę oraz własną inteligencję, która prowadzi do większej świadomości i szerszego postrzegania  nas samych." - Niyati Evers

CHOROBY, CIAŁO I RUCH:

W ciele zamknięta jest informacja o naszej psychice -  psyche i soma nie są dwoma odrębnymi bytami. Metody psychologii zorientowanej na proces są niezwykle skuteczne w pracy z chronicznymi, ostrymi, nawracającymi i niezwykłymi symptomami fizycznymi. Czasem wraz klientem doświadczamy zdumiewającego zniknięcia objawów i zawsze dowiadujemy się co choroba ma lub miała nam do przekazania.

Dla osób pragnących pracować bardziej intensywniej z ciałem (a takich jest coraz więcej) proponuję podejście "Uzdrawianie Poprzez Ruch" - jest to autorska metoda łącząca Ruch Autentyczny z japońską techniką Seitai, pozwalająca samoistnie sięgać do głębi wspomnień zakodowanych w ciele prowadząc do uzdrowienia poprzez samoregulację organizmu i udrożnienie prawidłowego przepływu energii w kanałach energetycznych.

Jestem członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Przestrzegam Kodeksu Etycznego tej organizacji, a moja praca jest regularnie superwizowana.

7 komentarzy:

 1. Byłem bliski zapisanie się na terapię mającą na celu pomoc z radzeniu sobie z prokrastynacją. Zobaczyłem jednak takie cuda będące wytworem Pana Roberta jak terapię "W zgodzie z Ziemią, Naturą i Sobą." (Warsztaty szamańsko-rozwojowe) itp. to szybko zrezygnowałem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz - dla mnie ważna jest transparentność. Uważam, że Ziemia i nasz kontakt z obszarami transpersonalnymi, czyli wykraczającymi poza pojęcie "ja" bywają pomocne także w przypadkach prokrastynacji - choć z pewnością nie we wszystkich :)
  Np. w pracy z uzależnieniami (np. alkohol) korzysta się z odwoływania się i wsparcia ze strony "Siły wyższej" - tak jak to rozumie dana osoba. Zachowania związane z prokrastynacją w wielu przypadkach wykazują cechy zbliżone do uzależnienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog! bardzo miło czyta się Twoje myśli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Miło i dobrze mi z tym. Uważam za krańcowo ważne tak dla mnie jak i dla innych, by wybrzmiewały słowa, które doceniają. Jest ich tak niewspółmiernie mało w obliczu słów pomniejszająco - krytykanckich ...

   Usuń
 4. Leczenie alkoholizmu to jak jazda bez trzymanki. Nigdy nie wiesz co Cię czeka za zakrętem. Na pewno terapia a potem próby życia w trzeźwości. Oczywiście takie do wytrzymania jeśli nie zabraknie silnej woli.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !