środa, 11 grudnia 2013

Eksperyment z nastrojem - Co zrobić z "fochem"?

NAS-TROJE , czyli co robić gdy się focha ...

 

O nastrojach i związanych z nimi "fochach" możnaby wieeeellllleeeeee !!! Bez końca. Skąd się biorą tak nagle? Skąd one przychodzą?
W rozumieniu psychologii Jungowskiej (i GłęBOkiej Demokracji) są one oznaką jednego  z kompleksów (najczęściej aktywizacją Cienia) i pochodzą z tej samej krainy, z której biorą się SNY !!!
Chwilowo  i niespodziewanie pojawiający się Nastrój jest nagłym przypływem snu,
który cię opętuje - trochę jak nieznany Duch.
 Byłaś/eś w fajnym nastroju i nagle w JEDNEJ chwili coś (np. muzyka, obraz, wspomnienie) lub ktoś (powiedział/a coś "nieodpowiedniego)  zmienia twój nastrój na inny!!! Potworność. Jak to możliwe?
 KOMPLEKS -- to "klaster" (czyli zlepek) nawarstwionych doświadczeń, energii i nieświadomych wspomnień.  Jest bardzo mocny, bo zawsze związany z emocjami i (na poziomie układu nerwowego) aktywizuje ciało migdałowate oraz nieświadome wspomnienia - często traumatyczne - w części mózgowia zwanego hipokampem. Kiedy aktywizuje się silny kompleks, to "znika" na jakiś czas twoja "zwyczajna" spokojna i racjonalna tożsamość i pojawia się coś innego. Szaman powiedziałby, że to jest jak opętanie duchem - to duch z przeszłości ...
 Reagujesz nie tylko na to co TU i TERAZ, ale przede wszystkim na swój historyczny materiał z odległej przeszłości uruchomiony przez obecne zdarzenie - bodziec.

Co robisz kiedy jesteś w złym nastroju? Jak sobie radzisz kiedy masz "focha"? Gdy  ktoś nadepnął ci na odcisk albo jak mawiają Amerykanie i Anglicy "pushed your button"?
Trzymasz się tego? Czekasz aż samo przejdzie? Nic o tym nie wiesz i pozwalasz  na przelewanie się fal (albo nawałnicy) uczuć, nastrojów, emocji ...

Ale (być może) nie jest ci to "w smak", albo trwa naprawdę cokolwiek zbyt długo. I możliwe, że jesteś już zmęczona/y powtarzaniem się tego samego scenariusza po raz nie wiadomo który ...
Co robić ??? HELP!
 
Oto i rada:

1.  Wyraź ten nastrój w bardziej uformowany sposób: zrób pasujący do tego nastroju  gest/ ruch, a potem dźwięk. A następnie odpowiadającą mu minę oraz postawę. Stań a nawet poruszaj się w taki sposób w jaki oddziałuje na ciebie energia nastroju. Poczuj ów nastrój, jego jakość i energię w tej postawie.
2. Wzmocnij tę postawę -- niech cała twa postać wyrazi ten nastrój
3. A teraz, z umysłem początkującej/ego (jakby to było pierwszy raz w życiu --- czyli bez żadnych gotowych interpretacji bądź koncepcji) "zobacz siebie"  jak w lustrze -- kto/co tak wygląda? Daj mu/jej imię!
4. Stań się tym kimś/czymś i pozwól w pełni wyrazić się, wypowiedzieć tajemniczemu duchowi twojego nastroju -- pozwól mu/jej w pełni zabrać głos. Oto Głęboka Demokracja nastrojów. Na pewien czas daj się w pełni wyrazić nastrojowi.
  Niech napisze piosenkę lub powie wiersz. Niech opowie o sobie i o swoich potrzebach!
5. Co takiego mówi? Może to jest cenna wiadomość i jakoś uda ci się zastosować część z tego w swoim życiu !
Albo w tej konkretnej sytuacji, gdy się pojawił.
6. Napisz w komentarzu kilka zdań o swoim eksperymencie z nastrojem

Psychologia zorientowana na proces oraz Głęboka Demokracja podkreślają, że wszystko co się wydarza ma sens oraz naturalne prawo do zaistnienia - w tym także nastroje - czasem tylko nie znamy dostatecznego kontekstu i pochodzenia określonego zjawiska czy stanu ...

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co robić z nagłymi  zmianami nastroju - skontaktuj się ze mną przez formularz obok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !