sobota, 11 maja 2024

warsztat PRACA Z CIENIEM W SNACH I NA JAWIE

ZAPRASZAM na warsztat


PRACA Z CIENIEM W SNACH I NA JAWIECzłowiek, który ma dość odwagi, aby cofnąć swoje projekcje (...) wie, że cokolwiek jest złego w świecie, istnieje także w nim samym; jeśli tylko nauczy się dawać sobie radę z własnym cieniem, to uczyni coś istotnego dla świata. Uda mu się wówczas odpowiedzieć przynajmniej na maleńką cząstkę nierozwiązanych problemów dnia dzisiejszego. (C. G. Jung w „Psychologia a religia”)

Integracja treści mieszczących się w Cieniu wywiera podwójny efekt:

- powiększa sferę aktywności ego/tożsamości

oraz

- uwalnia energię zużywaną do obrony przed cechami umieszczonymi w cieniu.

Cień w rozumieniu psychologii C. G. Junga, to liczne części lub aspekty psyche, które w jakiś sposób stłumiliśmy bądź wyparliśmy w trakcie życia. C. G. Jung w tomie „Praktyka psychoterapii” pisze: „Cień jest tym, czym dana osoba nie chce być”

Praca z Cieniem pozwala odnajdywać ukryte w nieświadomości moce
oraz słabości. Dzięki pracy z cieniem wyparte i nierozpoznane wcześniej cechy stają się cennymi skarbami, odkryciami lub darami, których nie dane nam było wcześniej zauważyć.


Jeżeli chodzi o CIEŃ W SNACH, to uważne badanie snów pozwala obserwować nie tylko istnienie, ale i sam proces stopniowej integracji cienia (lub trudności z tym procesem!). Sny są niezależne i kompensują zbyt jednostronną postawę świadomej, codziennej tożsamości. W książce „Człowiek i jego symbole” Marie Louise von Franz pisze:


Jeśli czujesz dojmującą wściekłość, która cię opanowuje, gdy przyjaciel zarzuca ci jakąś wadę, możesz z dużą dozą pewności stwierdzić, że w tym aspekcie odkrywasz właśnie część własnego nieuświadomionego cienia. Oczywiście bycie w takiej sytuacji poirytowanym, kiedy inni – wcale „nie lepsi” – krytykują cię z powodu popełnionych błędów, jest rzeczą całkiem naturalną.

Co jednak możesz stwierdzić, kiedy to twój sen – twój własny sędzia, część ciebie – coś ci zarzuca? Jest to chwila, gdy własne ego zostaje przyłapane na gorącym uczynku, zaś jej efektem zazwyczaj bywa kłopotliwa cisza.

Ten warsztat, to okazja odkrycia skarbów własnego cienia i nauka sposobów integrowania energii oraz zasobów kryjących się w cieniu.

O moim podejściu do pracy z cieniem napisałem książkę "Praca z cieniem w psychologii C. G. Junga - podręcznik nie tylko dla terapeutów" zob.: https://amzn.eu/d/jbY4xr1


OGÓLNY PLAN:

 • - metody budujące poczucie bezpieczeństwa w pracy z cieniem, co także jest niezwykle ważne.
 • - podstawowe zasady psychologii jungowskiej i archetypowej i jak się je stosuje w praktyce. Np.:
 • - Czym jest cień osobisty oraz cień zbiorowy. Jak może wyglądać mój cień...
 • - Cień w snach oraz cień na co dzień - jego wyraźne oraz subtelne przejawy.
 • - Cień w baśniach i mitach
 • - Jakie błędy popełniają nawet doświadczeni terapeuci w pracy z cieniem i jak ich unikać…
 • - techniki oraz metod pracy z cieniem i ich zastosowaniu w praktyce, w codziennym życiu.
 • - cień w związkach, rodzinie, relacjach, instytucjach i w świecie !
 • - praktyczne i skuteczne metody integracji/asymilacji cienia
 • - praca z cieniem jako pierwszy krok procesu indywiduacji.
 • - doskonalenie i pogłębianie znajomości metod bezpiecznej i skutecznej samodzielnej pracy z Cieniem.


KIEDY?


sobota 20 lipca sob. godz. 9:15 - 13:00 i 15:00 - 18:00 , a w niedz. 10 - 13 i 15 - 17:15 (czyli łącznie 16 godz dydaktycznych po 45')
Można przyjechać w piątek wieczorem ...


GDZIE?

Nastąpiła zmiana w związku z pokryciem się terminów - miejscem jest  KRAKÓW ul. Wietora, zamiast Średnie. Szczegóły podam emailem osobom zapisanym. Jest możliwość nocowania na sali warsztatowej — prosze o informację, gdyby ktoś poszukiwał/a i potrzebował/a  ... 


Łączny zakres szkolenie: 16 godzin (zegarowych!).
Koszt całości:
1100 zł .
Płatność przelew
em: Wydawnictwo JUNGPRESS - Robert Palusiński
58 1140 2004 0000 3402 7990 1838
w przelewie proszę podać twój email oraz dopisek:
Z CIENIEM W SNACH I NA JAWIE lato 2024

LICZBA miejsc ograniczona (niestety)


UWAGA ! UWAGA!
Ze względu na RODO należy wypełnić formularz oraz podać konieczne zgody !
tutaj link do formularza: https://forms.gle/CEj8BM88UgtxfDjM6

PROWADZĄCY SZKOLENIE:

Robert Palusiński, psychoterapeuta Psychologii Zorientowanej na Proces, coach jungowski, tłumacz i autor licznych publikacji, w tym książki „Praca z cieniem w psychologii C. G. Junga – podręcznik nie tylko dla terapeutów”. Specjalistyczne szkolenia pracy z cieniem prowadzi od ponad 15-tu lat.

-----------------

więcej o Cieniu:

Obszar Cienia jest niewidoczny, pogrążony w mroku i stoi w sprzeczności z tym, co ego (tożsamość osobowa) sądzi o sobie. Jung opisał negatywny aspekt cienia jako "sumę wszystkich tych nieprzyjemnych cech, które lubimy ukrywać". Kiedy "ego" nie może postrzegać cienia wewnętrznie, we własnych snach i fantazjach, nieuchronnie postrzega go jako coś zewnętrznego, coś poza "sobą". Dzieje się tak dzięki spontanicznemu procesowi zwanego projekcją, gdy widzimy w innych nasze własne, ukryte w nieświadomości cechy.

Projekcji nie tworzy się świadomie. Raczej spotykamy je w otaczającym świecie. Nasze projekcje "zmieniają świat w replikę [naszej] własnej twarzy", co w efekcie izoluje nas od otoczenia, tworzy informacyjna bańkę "śniąc świat, którego rzeczywistość pozostaje nieosiągalna". Im bardziej utożsamiamy świat z naszymi projekcjami, tym mniej widzimy, czym on jest w rzeczywistości.

Podobnie jak treść każdego kompleksu, zawartość cienia posiada wielki ładunek emocjonalny. Emocje przydarzają się spontanicznie. Trudno je wykreować - nikt ich nie świadomie nie stwarza. Kiedy zauważamy w innych, czego nie potrafimy zaakceptować w sobie, ogarnia nas uczucie pochodzące w dużej mierze z cienia.

Ponadto osoby uruchamiające nasze projekcje, dotykają naszej nieświadomości - obszarów, w których najsłabiej sobie radzimy. Z reguły nie chcemy widzieć własnego cienia i na pewno nie chcemy z nim współpracować. Cień jest doświadczany jako coś irracjonalnego. Osoby, na które projektujemy nasz cień, są postrzegane w podobny sposób: jako bezużyteczne, bezradne, irracjonalne, agresywne czy niebezpieczne.
Nieświadome lokowanie cienia w innych osobach, to jeden podstawowych problemów w relacjach ze światem i ludźmi. Ale z cieniem wiąże się kolejny ważny element. Jest to potężny ubytek w naszym potencjale i posiadanych zasobach energii. Potrzeb sporo sił, aby skutecznie tłumić bądź wypierać niechciane impulsy czy tendencje...
No i na koniec:
nasz największy potencjał, zdolności, talenty również mogą ukrywać się w cieniu ! W takich przypadkach mówimy o pozytywnej stronie/aspekcie Cienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !