sobota, 29 grudnia 2018

Potrzeby, NVC, Rosenberg i Hillman

Dziś wspomnienie ...
Jamesa Hillmana kocham za jego przenikliwość, humor i niezależność.

James Hillman

Podobnie jak Arnold Mindell [także analityk jungowski - "odszczepieniec" : ) ], Hillman po 40 lat praktyki jako analityk stał się bardzo krytyczny wobec terapii. Twierdził, że choroby ludzkości leżą raczej w świecie niż w pojedynczej osobie. Terapia powinna, jego zdaniem, zmieniać politykę, miasta, budynki, szkoły i nasze relacje ze środowiskiem naturalnym zamiast skupiać się wyłącznie na życiu wewnętrznym ludzi.
Mindell z kolei podkreśla, że nie da się pomagać pojedynczemu człowiekowi w oderwaniu od świata i szerszego kontekstu społecznego, oraz że grupowej terapii poddać trzeba całe społeczności w procesie nazwanym przez niego Głęboką Demokracją.

Jednak to Hillmanowi zawdzięczam cenny trop związany z potrzebami, M. Rosenbergiem i jego "Porozumieniem bez przemocy".

czwartek, 27 grudnia 2018

Kompleks, archetyp i Jaźń


Kompleksy to grupy powiązanych ze sobą obrazów utrzymywanych razem przez wspólną tonację emocjonalną. Jung odkrył obecność emocjonalnie zabarwionych kompleksów dostrzegając powtarzalność w skojarzeniach osoby badanej testem skojarzeń lub opóźnieniami w udzielanych odpowiedziach. Odkrył, że u każdej osoby skojarzenia mają tendencję do zbiegania się wokół pewnych tematów, jak np. skojarzenia związane z matką – wokół „kompleksu matki”. Pojęcie kompleksu już dawno temu trafiło do ogólnie rozumianej kultury. Kompleksy to podstawowa zawartość nieświadomości jednostki.
Podstawowymi treściami psychiki obiektywnej są obrazy archetypowe.

wtorek, 25 grudnia 2018

O narcyzmie - (film z napisami)

Ostatnio -  w poście tutaj - wstawiłem na blog wartościowy film o narcyzmie z polskimi napisami  (polecam). Dzieje się tak  dlatego, że od tygodni zgłębiam zjawisko CPTSD  ((złożony zespół stresu pourazowego, złożone zaburzenie po stresie traumatycznym) i tego jak ważne jest zwrócenie uwagi na to zjawisko w procesie terapeutycznym na pierwszym miejscu.
Praca z CPTSD na pierwszym miejscu skraca terapię o wiele miesięcy!
Osoby w związkach z "narcyzem" (NPD)  najczęściej doświadczają CPTSD (w trakcie!), ale także doświadczały tego w dzieciństwie  - i dlatego nie potrafią dość wcześnie i skutecznie postawić granic i barier osobowości nadużywającej typu narcystycznego :( ...
Co więcej - moim zdaniem NPD do także fałszywa adaptacja prowizoryczna będąca efektem (odpowiedzią i skutkiem) CPTSD, jednak zupełnie inna niż "partnera/ki" NPD.
Będę jeszcze o tym pisać bądź mówić w filmikach .
Dzisiaj krótki filmik edukacyjny wraz z klasyfikacją DSM V o NPD (narcystyczne zaburzenie osobowości). TAKŻE Z POLSKIMI NAPISAMI!
Nie zgadzam się do końca z wszystkimi tezami przedstawionymi w filmie (jak np. geneza NPD) - ale jako generalne wprowadzenie jest OK.
Polecam ...


niedziela, 23 grudnia 2018

Piecza/opieka naprzemienna/równoważna


Załóżmy, że chcesz w warunkach polskiego prawodawstwa sprawować równorzędną w czasie i prawach opiekę nad swoimi dziećmi po rozstaniu z ich matką. (zwane także opieka/piecza naprzemienna, równoważna)

1.
Po pierwsze będąc ojcem i mężczyzną musisz stanąć przed lustrem i długo popatrzeć sobie w oczy i szczerze do bólu zbadać twoją faktyczną motywację:
(w tej jednej sprawie możesz udać się do terapeuty, coacha lub przyjaciela i zbadać te pytania przy nich/nim – bo bardzo łatwo jest oszukiwać samego siebie w sytuacji rozstania.)

Pytanie – quiz, czyli zaznacz właściwe:

czy starasz się o pieczę naprzemienną bo
a.) chcesz uniknąć płacenia alimentów?
b.) chcesz odegrać się na matce?
c.) chcesz sprawiedliwości?
d.) chcesz pokazać, że ojciec może być równie dobry lub nawet lepszy od matki?
e.) chcesz to zrobić dla dobra swoich dzieci, ich zdrowej przyszłości ?
f.)   chcesz się dowartościować jako „dobry ojciec” ?
g.) chcesz zapełnić ewentualną pustkę w swoim życiu po rozstaniu i uniknąć tęsknoty?

Jedyna prawidłowa odpowiedź to p. 1.e.)
Co nie znaczy, że nie masz prawa doświadczać innych punktów gdzieś na marginesie ! Jak najbardziej tak (w pewnej mierze) …
ALE:
Dopóki lub jeśli punkt 1. e.) nie będzie stanowić co najmniej 99% twojej motywacji, to … zapomnij o pomyśle pieczy naprzemiennej. Nie będzie to dobre dla nikogo.
Po prostu staraj się być rzetelnym ojcem w czasie uzgodnionym w sądzie i płać regularnie alimenty dla swoich dzieci. I walcz o to, by kontakty się nie zmniejszały, a raczej zwiększały w czasie.

Dalej tylko dla tych, co faktycznie z głębi siebie wybrali punkt 1.e.)

Narcystyczne Nadużycie: Niewypowiedziana Rzeczywistość (Krótki Dokument)

To ważny i dobrze zrealizowany dokument o tym, co bywa nazywane także "gaslighting" - nadużyciu ze strony osobowości narcystycznej i o tragicznych skutkach.
Nie jest to coś nowego (pamiętając mit o Narcyzie, czy książkę "Narcystyczna osobowość naszych czasów psychoanalityczki K. Horney z lat 1970-tych.
Wydaje się jednak, że zjawisko narasta i przybiera na sile ...
Co możesz zrobić, gdy znajdziesz się w związku z narcystycznym osobnikiem?
Film daje kilka podpowiedzi, jak również naświetla samo zjawisko.
(pojawił się nowy post o narcyzmie na blogu)
cyt.:
"Nakręciłem ten dokument dla wszystkich ofiar narcystycznego maltretowania, które wydawały mi się tak niesłychane i niezrozumiałe, jak dla mnie. Każdy, kto miał rodzinę i przyjaciół, patrzył na nich jak na wariatów, gdy próbowali opisać problemy w związku lub nawet ludzie odwracali się od nich, gdy coś było nie tak.
Zwłaszcza dla wszystkich, którzy przeszli przez wizyty terapeuty lub doradcy, tylko po to, by usłyszeć od "profesjonalisty", że narcystyczne nadużycie nie było realne, a problemy tkwiły we ich głowach. Narcystyczne nadużycia są prawdziwe i wysoce niszczycielskie. Nadszedł czas, aby świat dowiedział się, że nie pozwolimy już, by ten problem został zmieciony pod dywan."

Są przetłumaczone napisy w j. polskim - najeżdżasz na obraz filmu - pojawia się dolny pasek i trzeba kliknąć w okienko, w kształcie ekraniku w prawym dolnym rogu na pasku - obok takiego czegoś jak zegar, czy okrągły trybik   (nie wiem, kto polską wersję poczynił).
Dziękuję twórcom za film i za przekład na j. polski (nie wygląda na automatyczny) !

piątek, 21 grudnia 2018

Psychologia Zorientowana na Proces - Korzenie i Podstawy - Warsztat

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.
2 - 3 Marca 2019: WARSZTAT:
Podczas dwudniowego warsztatu dowiesz się o najważniejszych elementach i zasadach tworzących podstawy Psychologii Zorientowanej na Proces i to w duchu jej czasów powstawania - czyli w atmosferze badania jak nieświadomość, a właściwie Jaźń nieustannie wpływa poprzez nasze sny i ciała na udział człowieka w codziennej rzeczywistości.

Ten warsztat jest skierowany do wszystkich - początkujących i zaawansowanych, z uwzględnieniem zainteresowań terapeutów/ek, coach'ów itd., którzy/które chcą zobaczyć jakie propozycje, techniki, interwencje stosuje się w Psychologii Zorientowanej na Proces i jak można je adoptować w innych modalnościach psychoterapeutycznych.
Chcę pokazać i podzielić się tym, jak pięknie można sięgać do zasobów nieświadomości, z delikatnością, szacunkiem, łagodnością ku stawaniu się bardziej całością.

Będziemy się odnosić do psychologii kompleksów C. G. Junga - czyli do korzeni i podstaw. Prześledzimy jak kompleksy wpływają na nasze bieżące życie i jak jednocześnie obrazowane są w snach oraz jak w subtelny, wręcz niezauważalny sposób owe sny, bądź postaci ze snów, przejawiają się w codzienności nieuchronnie na nią wpływając ...

UPGRADE:
Będziemy także (w zarysie) mówić o CPTSD - jako czynniku sprawczym i jak najlepiej zaadresować związane z tym interwencje na pierwszym miejscu, tak, aby uwolnić i zyskać zasoby do efektywniejszej pracy terapeutycznej zarówno na poziomie psychologicznym jak i neurologicznym przede wszystkim!
Jest to moja innowacja wniesiona do pracy z procesem i terapii.
 CPTSD  ((złożony zespół stresu pourazowego, złożone zaburzenie po stresie traumatycznym)
Jeśli zdiagnozujemu C-Ptsds, to praca z tym zespołem obrażeń na pierwszym miejscu skraca terapię o wiele miesięcy!

kiedy: 2 - 3 Marca 2019. [godz.: sobota 10:00 - 18:00, niedz.: 9:30 - 17:00]
lokalizacja: Kraków
wpłata za udział: 400 zł (wpłata wcześniejsza, do 31. 01. - 350 zł !)
liczba miejsc ograniczona.

niedziela, 2 grudnia 2018

Jung prostymi słowami o technice aktywnej wyobraźni...
Chodzi o to, że zaczynasz od dowolnego obrazu, choćby od tej żółtej masy ze snu.
Medytuj nad nią i uważnie obserwuj, jak obraz zaczyna się rozwijać lub zmieniać.