środa, 3 października 2012

TERAPIA PROKRASTYNACJI

Krótkoterminowa

TERAPIA PROKRASTYNACJI

czyli trudności związanych ze zwlekaniem, z rozpoczęciem, ukończeniem i realizacją postawionych zadań, celów, projektów, oraz działań.


Prokrastynacja, to ciągłe przekładanie pewnych czynności na później, ujawniające się w różnych dziedzinach życia. Prokrastynacja najczęściej pozostaje nierozpoznana i dopiero niedawno uznano ją za zaburzenie psychiczne o mechanizmie podobnym do zaburzenia odżywiania. W tym przypadku nie wystarczają same zmiany postępowania, ale ważne jest odkrycie przyczyn i adekwatne do nich sposoby działania.

Czy zdarza ci się ustawicznie odkładać coś ważnego na później? Robić wszystko, tylko nie to co zaplanowałeś/aś lub co masz do zrobienia? Przekraczać terminy i nie zdążyć z ważnym projektem/zadaniem? Przy czym zdarza ci się słyszeć, że jesteś obibokiem i leniem

Jeśli tak, to możliwe, że dotknęła cię prokrastynacja czyli nadmiarowe zwlekanie.
Krótkoterminowa terapia prokrastynacji proponowana jest dla osób, które:

- nie mogą rozpocząć wykonywania projektu i/lub zadania (zamiast tego robią /lub nie robią/ setki innych „ważnych” rzeczy wciąż odwlekając to, co mają do zrobienia
- co pewien czas przerywają pracę (projekt, zadanie) i nie mogą na nowo rozpocząć
pracując na projektem (zadaniem, realizacją celu) co pewien czas orientują się, że ich uwagę na dłuższy lub krótszy czas przyciągnęło coś innego
- mają trudność z własną motywacją do działania (i/lub wznowienia działania)
wiedzą co trzeba zrobić ale nie rozpoczynają lub przerywają swoje projekty czy działania
- które powstrzymują realizację swoich projektów czy aktywności w obawie przed ryzykiem i/lub krytyką.

Terapia składa się z pięciu - sześciu spotkań, w trakcie których zwiększymy świadomość i wiedzę na temat problemu, zobaczymy co „stoi” za odwlekaniem, nie-działaniem i nie-robieniem tego, co planowaliśmy. Zastanowimy się także, czy odwlekanie ma swój cel i sens. Zrozumiemy przyczyny stojące za taką postawą, wykonamy ćwiczenia i przygotujemy rozwiązania dla problemu oraz zamienimy to, co nam przeszkadzało na to, co nam pomaga.

To, co odróżnia prezentowane podejście od innych, to zanurzenie się w „świat prokrastynacji”, aby zobaczyć czy i jakie informacje ma nam do przekazania ten inny i niechciany „świat”.
(zobacz inne wpisy o prokrastynacji na moim blogu)
Uwaga: borykając się z prokrastynacją warto sprawdzić, czy nie jest to skutek obniżonego nastroju charakteryzującego dystymię i (nieco w innej formie) depresję (zobacz tutaj).


Inf. i zapisy: u prowadzącego tel.505 476 964 mail: r_paluch@wp.pl

Miejsce: Warszawa, Praga, ul. Skaryszewska 6/17 lub poprzez skype


Prowadzący: ROBERT PALUSIŃSKI psychoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Studiował w Polskim Towarzystwie Psychologii Zorientowanej na Proces oraz w Szwajcarii w Zurichu (RSPOP Zurich), gdzie w 2003 roku zdał egzaminy uprawniające do pracy terapeutycznej oraz pracy z grupami pod superwizją. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Śląskim oraz w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki. Więcej o prowadzącymi zobacz: http://robertpalusinski.blogspot.com/

Psychologia Zorientowana na Proces stworzona przez analityka jungowskiego Arnolda Mindella i rozwijana od ponad czterdziestu lat, nawiązuje w oryginalny sposób do różnorodnych koncepcji wywodzących się z nauk społecznych, przyrodniczych oraz tradycji rdzennych kultur. Jest to metoda psychoterapeutyczna, która wykorzystuje różne niezamierzone zdarzenia w naszym życiu jako drogę dojścia do informacji na temat kierunku naszego rozwoju.

2 komentarze:

  1. Mój syn cierpiał na zaburzenia osobowości. Pomógł mu Wielkopolski Instytut Psychoterapii (http://wip-poznan.pl/psychoterapia)!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !