czwartek, 31 maja 2012

O Snach zdaniem eksperta ... :(

Chyba potrzebuję trochę wsparcia ...

Przez Fundacja Głębokiej Demokracji (Deep Democracy Foundation - Poland):

W pewnym programie unijnym, którego celem jest „umożliwienie dorosłym słuchaczom uczestnictwa w warsztatach (wydarzeniach edukacyjnych i seminariach) organizowanych w innym kraju europejskim uczestniczącym w programie 'Uczenie się przez całe życie'.
Podczas warsztatów osoby indywidualne lub małe grupy słuchaczy z kilku krajów zbierają się razem w celu doświadczenia innowacyjnej sytuacji uczenia się w środowisku wielonarodowym, co umożliwia im rozwój osobisty i zaspokojenie indywidualnych potrzeb związanych z uczeniem się.”


złożyliśmy jako Fundacja Głębokiej Demokracji projekt polegający na grupowej pracy ze snami dla osób w wieku 50+ jako metoda aktywizacji, rozwoju oraz integracji społecznej grup osób 50+ ucząca facylitowania pracy ze snami w grupach i związanego z tym rozwoju osobistego [jak zawsze wymagało to DUŻO pracy koncepcyjnej itd.].
W zamiarze było zbudowanie całej sieci grup małych społecznościach skupionych wokół grupowej pracy ze snami... Takie wiejskie i miejskie kluby dyskusyjno-analityczne dla osób starszych (50+).
Jednak projekt odrzucono ze względów niskiej jakości, ponieważ ekspert uznał, że w programie „XYZ” [cytuję z zimną krwią):

„promuje się rozwój osobisty ale w sferze świadomej. Sny jako nieświadoma warstwa, nie mogą być przedmiotem usiłowań w kierunku ich rozwoju, czy też rozwoju jednostki poprzez pracę nad snami. Analiza snów to parapsychologia. Senniki i techniki badania snów nie mają uznanej naukowej podstawy. Z powodu powyższych argumentów, wniosek nie kwalifikuje się do dofinansowania z programu 'XYZ' ”
(oryginalna interpunkcja i pisownia zachowana)
Panowie Jung, Freud, Perls i wszyscy  naukowcy zajmujący się (także na uniwersytetach) snami:
 Zdaniem "eksperta" zostaliście "parapsychologami" ....

Warto nadmienić, że w tym samym programie zaakceptowane są takie projekty jak np.:
„Music Beyond Limits - Muzyka Bez Granic. Warsztaty gospel dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: osób w wieku 50+, niepełnosprawnych i bezrobotnych” „Mind Gym for Seniors”, „Universal Body Communication – the basic techniques of mime”,  „Warsztaty wokalno-rękodzielnicze”
itp. itd.

Osobiście, chciałbym poznać tego eksperta - mam podejrzenie, że jest to inżynier/ka budowy maszyn, co o psychice i psychoterapii raczej nie wie zbyt wiele...
Co wy na to?
Sam jestem trochę załamany stopniem marginalizacji doświadczeń każdego człowiek na tej planecie przeżywającego/ej sny każdej nocy :((((
Czy to, co wszyscy przeżywamy „nie ma uznanej naukowej podstawy” - jak chciał(a)by ekspert/ka i w związku z tym się nie liczy (implicite - nie istnieje?) ?

Smutny wniosek z tego na dziś dla mnie jest taki:
"Może i możesz się 'uczyć przez całe życie', ale nie o tym czego doświadczasz przez 1/3 życia - jeno wyłącznie o tym, co posiada 'naukowe podstawy' zdefiniowane przez 'eksperta' !"

3 komentarze:

 1. och, niennienie!!!
  wiesz co, może nie szkoda by było energii na odszukanie tego eksperta?
  to nie może być niemożliwe, wiem, że jest mnóstwo innych rzeczy do zrobienia i ja nie mam pojęcia jak zacząć szukać eksperta, który to napisał (a w ogóle to fantastyczny jest ten projekt, piękny),
  ale może po prostu trzeba jakoś o tym nie zapominać, ani o projekcie, ani o ekspercie,
  gdzieś to wszystko rozprowadzać,
  a ekspert ważny osobiście,
  może istnieje ktoś, kto by miał frajdę z wydrążenia tej zagadki,
  ja dziś przepiszę Twoją notkę u siebie w blogu,
  więcej nie moge zrobic przynajmniej na razie,
  ale napisz tu więcej o tym projekcie,
  on przekroczył najśmielszą ekspercką wyobraźnię,
  a moze na użytek urzędniczy trzeba sny i śnienie inaczej nazwać (konkurs),
  specyjalna nazwa ogromnie skomplikowana i możliwie z obcobrzmiącymi wyrazami...
  pozdrowienia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "a moze na użytek urzędniczy trzeba sny i śnienie inaczej nazwać (konkurs)"

  Pierwsza propozycja - może coś w rodzaju:
  Projekt grupowej pracy na snami propagujący świadome rozpoznawanie snów (pochodzących ze sfery nieświadomej) jako podstawa do rozwoju naukowej metody poszerzania świadomości.
  :-)

  A sam projekt PIĘKNY.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo serdecznie dziekuje za wasze komentarze - TO właśnie jest dla mnie DUŻE wsparcie :)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !