poniedziałek, 18 stycznia 2010

PRACA WEWNĘTRZNA ZE SZKOŁY JUNGA

DZIŚ:
o notatniku – dzienniku oraz działaniach pozwalających ujawniać i rozbrajać moce, które niczym zaklęcia kierują naszymi, zazwyczaj automatycznymi poczynaniami (z podziękowaniami za inspirację Robertowi A. Johnsonowi – analitykowi Jungowskiemu – z książki „Living Your Unlived Life).

A więc: nabywamy zeszyt (lepszy jest) lub notes oraz trzy długopisy w kolorach: czarny, aby zapisywać myśli; czerwony, aby opisać uczucia i niebieski dla opisania doznań cielesnych. Przynajmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie wieczorem dokonuj zapisków w dzienniku/zeszycie. Jest to dobre przed snem; podobnie jak „rachunek sumienia, pomaga lepiej zasnąć i mieć wyraźniejsze sny.
(Z drugiej strony zeszytu możesz umieszczać sny oraz wnioski i wglądy z wykonywanych ćwiczeń, wizje, pomysły, synchroniczności itd.)
Najłatwiejsze jest zapisywanie myśli. Przelewaj na papier te, które najczęściej się pojawiały w ciągu dnia (lub poprzedzających dni). Następnie zajmij się uczuciami i zapisz te, które najbardziej dały o sobie znać lub te, które najlepiej zapamiętałeś/aś. W końcu zajmij się ciałem: obserwuj lub „skanuj” ciało od palców stóp (każdy palec z osobna), poprzez kostki, łydki, uda (koniecznie „przód” i „tył”) miednicę, brzuch klatkę piersiową, plecy, szyję, ręce, głowę, mięśnie twarzy... Nic nie zmieniając w swoim ciele, zwracaj uwagę na obszary, gdzie występuje napięcie, znieczulenie, ból, rozkosz, albo gdzie nie masz zbyt wiele świadomości dotyczącej danej części bądź rejonu ciała. Odnotuj spostrzeżenia niebieskim kolorem.
Kolory będą odzwierciedlać różne aspekty twojej Istoty. Nie czytaj dziennika wcześniej niż po miesiącu. Jeżeli będziesz dokonywać systematycznych (i szczerych) zapisków przez miesiąc lub dłużej, dostrzeżesz w jaki sposób przebiegają twoje doświadczenia i jak są konstruowane – ustanawiane... Spory wgląd daje samo zauważenie jaki kolor przeważa (bądź nie). Dużo ludzi korzysta głównie z czarnego – co wskazuje, że ich życie przebiega się w zasadniczo głowach i myślach.
Taki zeszyt – dziennik pozwala dostrzec powtarzalne, automatycznie wzbudzane wzorce wypływające z kompleksów, rutyny oraz powtarzalnego, istotnego dla danego okresu czasu procesu wtórnego.
Czy któreś myśli powtarzają się ze szczególną częstotliwością bądź mocą? Jaki występuje związek pomiędzy uczuciami a myślami? Czy tracisz humor w chwili, gdy powiesz sobie coś szczególnego? Czy kiedy budzisz się rano, odtwarzasz tę samą starą taśmę w swojej głowie? Co się powtarza, kiedy znajdujesz się w stresującej sytuacji? Jakie informacje oddziałują na ciebie i kształtują twoją ocenę rzeczywistości oraz wpływają na podejmowane decyzje? Czy jesteś świadomy stanu twojego ciała w sytuacji konfliktu? Gdzie w twoim ciele utrzymuje się napięcie? Co robisz z subtelnymi intuicjami? Czy w ogóle je dostrzegasz? A może pomijasz je, żeby wykonać codzienny plan zadań?

Pamiętaj, że samo uświadomienie działania określonych wzorców prowadzi do stopniowych zmian. Świadomość leczy. Na prowadzonych przeze mnie zajęciach nauczysz się jak dostrzegać działanie i moc kompleksów (wzorców), spowalniać ich efekt oraz powiększać zakres wolności czyli faktycznej swobody wyboru...
odp. na komentarz 1 : Tak, proszę . O ile to możliwe, to mam też prośbę o podanie źródła-linku. Pozdrawiam. R.P.

2 komentarze:

  1. Robercie, czy zgodzisz się, abym umieściła tę technikę również na swoim blogu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jasne! Bardzo dziękuję! Niech korzysta, kto może! :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !

Polecany post

Człowiek i jego symbole - pierwsze polskie wydanie !

Drogie i Drodzy czytelnicy/czki bloga! Ostatnimi czasy mało pisałem i rzadko wysyłałem newsletter. Działo się to z powodu introwersji w...