ciąg dalszy wersji audio mojej książki pt. "Praca z cieniem w psychologii C. G. Junga"
Tutaj cd o Archetypie cienia oraz wyjaśsnienia mechanizmu projekcji + cień jako pierwszy etap indywiduacji oraz zasada "puk puk" J. Campbell'a
Czytam sam i nawet czasem nieco komentuję lub dodaję wstawki od siebie :) (i oczywiście gorąco zachęcam do nabywania i czytania, bo nawet minimalna integracja licznych treści z cienia z pewnością poprawi stan Świata !) ...
W tym odcinku:
końcówka rozdziału JAK KSZTAŁTUJE SIĘ CIEŃ oraz pierwsza część rozdziału "Cień jako archetyp"
Ilustracje: slideshow z obrazów C. G. Junga zamieszczonych w jego "Czerwonej Księdze"
"Konfrontacja z cieniem powoduje zrazu powstanie stanu martwej równowagi, zastoju uniemożliwiającego podejmowanie decyzji moralnych,
powodującego, że przekonania stają się nieskuteczne czy wręcz niemożliwe.
Wszystko staje się wątpliwe, toteż alchemicy trafnie określali ów stan mianem nigredo, tenebrositas, chaos, melancholia. Słusznie zatem uznaje się, że stan ów stanowi punkt wyjścia dla opus magnum, albowiem w rzeczy samej niepodobna wręcz odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób w tym stanie rozszczepienia i rozdarcia należałoby wyjść na spotkanie rzeczywistości."
C. G. Jung „Mysterium Coniunctionis” par. 367
Pomijam większość ćwiczeń, ewentualnie je komentując lub wskazując na to, co ważne, by je wykonać lub jak przekroczyć pewne trudności.
Jeśli cię zaciekawi — to śmiało kup książkę, napisz recenzję, a nawet zachęć kolegę lub koleżankę.
Zalajkuj i/lub zasubskrybuj filmik (kanał), a nawet dodaj komentarz (co najmniej 8 słów dla nakarmienia algorytmu) - to pomoże szerzyć te treści ...
Świadomość cienia własnego sprawia, że w mniejszym stopniu projektujemy go na innych, dzięki czemu nie tylko zmniejszamy napięcia i skłonność do przemocy tak u siebie, jak i w świecie, ale i zyskujemy większą odporność na zainfekowanie Cieniem zbiorowym ...
Szybkim klikiem możesz nabyć swój egzemplarz książki znajdując się w dowolnym miejscu na świecie.
tu link, gdzie możesz nabyć książkę z szybką dostawą w Amazon: amzn.eu/d/4CZEHxo
zobacz też mój blog (z pleromą materiałów i wersją mp3 ;) ) : https://robertpalusinski.blogspot.com/
Cień jest nieświadomy i może być zrozumiany tylko poprzez relacje, sny i synchroniczności. Ominąć cenzurę "ego" można korzystając ze snów.
Zrozumienie projekcji i percepcji
Jung sugeruje, że nasza percepcja zaczyna się od projekcji własnych myśli i uczuć na zewnątrz. Nasza nieświadomość stale projektuje na środowisko i możemy odróżnić rzeczywiste obiekty od projekcji tylko rozpoznając pewne cechy. Współczesna nauka wspiera teorie Junga, a niektórzy badacze znajdują dowody na to, że nasze mózgi aktywnie tworzą rzeczywistość.
Różnica między projekcją aktywną i pasywną, polega na tym, że projekcja bierna jest automatyczna i niezamierzona, taka jak zakochanie się, a projekcja aktywna związana z empatią.
Eksploracja nieświadomego umysłu i projekcji
Koncepcję nieświadomego umysłu i jego rola w kształtowaniu percepcji i decyzji. Robert użył rysunku z wykładu Josepha Cambela na temat Junga, aby zilustrować podział między świadomą i nieświadomą częścią psychiki. Wyjaśnił, że ego lub nasza codzienna tożsamość jest centrum indywidualnej świadomości i tworzy poczucie osobistej tożsamości. Omówił również koncepcję projekcji, w której przypisujemy nasze własne emocje lub uprzedzenia innym i jak może to być zarówno naturalny proces, jak i przeszkoda w zrozumieniu siebie. Często potrzebujemy pomocy innej osoby, aby rozpoznać i przezwyciężyć własne projekcje.
Projekcja cienia i jej rola w kształtowaniu ludzkich emocji i reakcji na polityków, celebrytów i innych obcych. Ludzie często rzutują własny cień na innych, co prowadzi do silnych emocji i reakcji. Kwestia hipokryzji i dylematów moralnych, z jakimi borykają się przywódcy i duchowni, znaczenie uznania własnego cienia i radzenia sobie z nim. Archetyp Trickstera, który zakłóca codzienną rutynę i nie może być kontrolowany.
Odkrywanie cienia i rozwój osobisty
Cień, to części nieświadomości, która może powodować zaprzeczenie i opór. Tłumienie cienia może prowadzić do wyczerpania i depresji, ale uznanie go i integracja może uwolnić energię i doprowadzić do bardziej satysfakcjonującego życia.
Robert omówił koncepcję „haka projekcyjnego” i jego rolę w kształtowaniu naszych fantazji i projekcji. Zasugerował, że jednostki powinny obserwować swoje reakcje na innych, szczególnie tych, którzy przyciągają ich uwagę i starać się zrozumieć cechy lub właściwości, które je przyciągnęły. Robert podkreślał znaczenie ciekawości, empatii i wytrwałości w zrozumieniu własnych działań oraz działań innych. Poruszył również ideę „cienia”, koncepcji w psychologii jungowskiej, która odnosi się do części naszej psychiki, którymi nie chcemy być i jak może wpływać na nasze zachowanie i interakcje z innymi. Przyswajanie aspektów cienia może czasami prowadzić do naruszenia poczucia bezpieczeństwa i obrazu naszego ego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !