sobota, 25 maja 2024

115 LAT DOMU :)

 

Dom - ceramika, Chiny I - II w. n.e. Ceramiczny chiński domek sprzed 2000 lat, ze swoimi prymitywnymi oknami i drzwiami, oddaje istotę domu jako miejsca przebywania i schronienia.


**Dom**

Dom jest tam, gdzie jest serce, stan poczucia przynależności, bezpieczeństwa i zadowolenia. Fizycznie naszym najwcześniejszym domem jest łono matki, w którym się rodzimy, i podobnie jak zwierzęta, które instynktownie budują swoje domy w gniazdach, norach w ziemi, dziuplach drzew, jaskiniach i rozpadlinach, wiele z pierwszych domów naszych to kameralne, struktury przypominające łono, o czym świadczą rysunki naskalne.
Kształt glinianych chat w niektórych regionach Afryki nadal ma formę kobiecego torsu z drzwiami przypominającymi pochwy jako wejście. Tipi Indian z Wielkich Równin, namioty nomadów, jurty, są okrągłe u podstawy, co sugeruje początek i koniec egzystencji zaczynającej się w łonie oraz odwieczne cykle natury (zobacz motyw okręgu wież/baszt w Kusnacht i Bollingen!). Dom to sakramenty i rytuały związku, bliskości i nagości, odgrywane w domowej kuchni, sypialni i łazience.
Dom niekoniecznie oznacza miejsce fizyczne. W lesie, na pustyni, na księżycu, na statku na morzu, z ukochanym, przyjacielem, w konkretnym mieście, w określonych okolicznościach, projektujemy "dom". Odpowiada on lub przyczynia się do czegoś wewnętrznego: doświadczenia żywotnego ośrodka zarówno stałości, jak i wolności, miejsca odpoczynku po wysiłku, bycia w pełni sobą.
Bezdomność wiąże się z zaniedbaniem, wywłaszczeniem, niestabilnością, wykorzenieniem, niepokojem, pustką i chronicznym zagubieniem. Dla niektórych dom wydaje się nieosiągalny tu i teraz. Śmierć także jest symbolem powrotu do domu, fantazji o niewypowiedzianym początku i powrocie. W marzeniach sennych psychika jest często przedstawiana jako dom. Czasami istnieją różne poziomy, reprezentujące kontinuum czasu. Mogą istnieć znajome pokoje i inne, nieznane, ukryte, odsłaniające wielowartościowe możliwości.
Obraz domu sugeruje także strukturalną solidność osobowości, związek pomiędzy jej aspektami osobistymi i transpersonalnymi: czy dom jest solidny, czy jasnobrązowy, czy istnieje symetria między pionem a poziomem, czy może dysproporcja? Czy przestrzeń jest ciasna czy przestronna? Zewnętrzne przejawy domu podlegają niezliczonym zmiennym.
W mitologiach na całym świecie naszym pierwszym domem jest raj jedności, czas przed świadomością i jej rozróżnieniami. Dom może być więzieniem lub oazą unikania. Można być nieobecny w domu lub jest domatorem. W domu i w domowym ognisku panuje harmonia lub przemoc. Dom może reprezentować pielęgnowanie siebie, a także przemoc. Uciekamy z domu, wyrastamy z domu, wracamy do domu, szukamy domu. Dom jest celem w odysei, duchowych poszukiwaniach i obrazem psychicznych przemian.
(z inspiracji "The Book of Symbols")

Z okazji --->
115 lat temu rodzina Jungów z ich 3 dzieci przeprowadziła się do nowego domu przy Seestrasse 228 w Küsnacht, zdjęcie z muzeum Junga w Kusnacht 1909 r.:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !