środa, 22 stycznia 2020

Dlaczego jest 5 DhjaniBuddów - cd 100 dni challenge


Jeśli medytujesz codziennie w miarę regularnie, to zauważasz, że jest to tak jak z codziennym życiem. W życiu są lepsze dni i gorsze. Nawet pojedynczy dzień bywa rano zachmurzony, w południe pełen słońca a wieczorem znowu pada - w zależności od tego co cię spotyka oraz jakie małe, niezauważalne czynniki wpływają na twoje nastroje (lub je aktywizują!).

Tak samo jest z codzienną medytacją: jednego dnia wydaje ci się, że to jest wspaniałe głębokie doświadczenie innego dnia czujesz się zagubiony a jeszcze kiedy indziej bez przerwy jakieś myśli napierają. Jednak za każdym razem jest to właściwe i odpowiednie, bo doświadczenie pokazuje jak przeróżne stany umysłu i przeżycia, doświadczenia tego, co na zewnątrz przybywa do ciebie lub co jest z twoim udziałem lub jeszcze inaczej ... w co zostajesz zaangażowany. Tak samo jak z pogodą: jesteśmy nie oddzieleni od świata bardzo zróżnicowanych przeżyć i doświadczeń.
W buddyzmie istnieje np. pięciu dhjanibuddów, znanych również jako pięciu buddów mądrości. Patrząc symbolicznie bądź metaforycznie - ci buddowie są każdym twoim doświadczeniem, każdą zmieniająca się chwilą - to oni są tym, co przepływa w obszarach ciała i umysłu ...
Wikipedia opisuje:
"Pięciu buddów mądrości (jap. gochinyorai), pięciu wielkich buddów lub pięciu dżina (skt. zwycięzca lub zdobywca), reprezentuje pięć właściwości Buddy. Buddowie ci są częstym tematem mandal wadźrajany.
Pięciu buddów mądrości powstało w oparciu o opisaną w jogaćarze koncepcję dotyczącą dhjanibuddów, lub inaczej teorii Trikaja (sanskr. tri "trzy", kaya "ciało") która zakłada istnienie trzech "ciał" Buddy. Buddowie mądrości reprezentują wszystkie aspekty dharmakai, lub też "ciała prawdy", które ucieleśnia samą zasadę oświecenia. Z początku pojawiło się dwóch Buddów, reprezentujących mądrość i współczucie – byli to odpowiednio Akszobhja i Amitabha. Dalszy podział pozwolił na przedstawienie ucieleśnienia aspektów mocy lub aktywności, oraz piękna lub duchowego bogactwa."

relacja z 6-ego dnia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !