wtorek, 26 kwietnia 2016

Zapalenia spojówek

W 1993 roku napisałem i wydałem książkę "Samoleczenie wzroku metodą dr Batesa" (generalnie promowałem wówczas mało znaną w Polsce metodę dr Batesa wydając także "Sztuka widzenia" Huxley'a czy "Naturalne leczenie wzroku" Batesa (w moim przekładzie). Przełożyłem jeszcze kilka innych książek w tej dziedzinie.
Do książki "Samoleczenie Wzroku" - mój przyjaciel Janusz Bielec dopisał rozdział o naturalnych metodach leczniczych - dbania  o wzrok i o leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie spojówek
Oto rozdział o zapaleniu spojówek - ku pomyślności i zdrowiu wszystkich czytających.

Leczenie zapalenia spojówek
Niektóre środki homeopatyczne
Samoleczenie ma swoje granice, jeżeli w ciągu kilku dni nie nastąpi zdecydowana poprawa, jeżeli w oku tkwi jakieś obce ciało nie powinniśmy odwlekać wizyty u lekarza. W każdym razie nie należy sobie wkraplać do oczu kropli, które “bardzo pomogły koleżance".
Aconitum napellus
Stosuje się przy chorobach wywołanych zimnym ale suchym wiatrem, przeciążeniem oczu, niekiedy podrażnieniem mechanicznym. Najważniejsze objawy to:
gwałtowne pojawienie się objawów;
suche, gorące i zaczerwienione spojówki;
częste mruganie;
bóle oczu (piekące i uciskowe) - nasilają się przy poruszaniu okiem;
zimny okład (nawet z samej wody) zmniejsza chwilowo ból;
powieki stwardniałe, obrzęknięte i wrażliwe na zimne powietrze;
jeżeli pojawiają się łzy, to na ogół nocą.
Aconitum stosujemy w potencji D6 (10 kropli) lub CH5 (5 granulek), pięć razy dziennie, przez okres trzech do pięciu dni.
Jest to także jeden z najczęściej stosowanych środków w początkowym okresie grypy1. Charakterystyczny jest wtedy niepokój, wysoka gorączka przy suchej na ogół skórze, duże pragnienie i szybkie, twarde tętno. Zwykle pojawienie się potu sprawia ulgę. W takich przypadkach stosujemy go podobnie jak przy zapaleniu spojówek.
1 Dobrym wprowadzeniem do homeopatycznego leczenia grypy jest książka “Homeopatyczne leczenie chorób przeziebieniowych".
Atropa Belladonna
Stosuje się przy chorobie wywołanej głównie wilgotnym zimnym wiatrem, przeciągiem, umyciem włosów lub ścięciem ich na krótko, promieniowaniem UV, nadmiarem światła słonecznego (np. jazdą na nartach w wysokich górach, bez odpowiednich okularów). Najważniejsze objawy:
bardzo szybkie wystąpienie objawów;
silna nadwrażliwość na sztuczne światło;
rozszerzone źrenice, niekiedy lekki wytrzeszcz;
silnie zaczerwienione spojówki;
początkowa suchość może się przerodzić w obfity łzotok;
początek choroby często około 15. lub wieczorem (ok. 21.);
bóle palące, niekiedy sprawiają wrażenie wyładowania. Dawkowanie: zwykle 5 x dziennie po 10 kropli (D6) lub po 5 granulek (CH5), przez 3-5 dni. Belladonna podobnie jak Aconitum jest stosowana w chorobach przeziębieniowych.
W takich przypadkach charakterystyczna jest wahającą się wysoka gorączka, zaczerwieniona i spocona twarz oraz wysuszone śluzówki. Dawkowanie podobne jak w przypadku zapalenia spojówek. Z reguły poprawa jest szybko widoczna.
Apis mellifica
Przyczyną może być uczulenie jak również infekcje. Niekiedy stan zapalny może pojawić się bardzo szybko. Najważniejsze objawy:
znaczne obrzęki (tak spojówek, jak i powiek);
silne zaczerwienienie;
wrażliwość na światło i dotyk;
bóle palące, kłujące;
obfity łzotok;
objawy nasilają się w cieple, poprawa w chłodzie; Dawkowanie 3x dziennie po 10 kropli (D6) lub 5 granulek (CH5), przez kilka dni lub dłużej.
Euphrasia officinalis
Bodajże najczęściej stosowany środek. Stosuje się go w stanach ostrych, jak i przewlekłych. Przyczyną może być przeciążenie, alergia, także infekcje. Środek stosowany profilaktycznie. Najważniejsze objawy:
wrażliwość na światło nasilająca się w miarę upływu dnia;
bóle uciskowe, palące, zmuszają do mrugania;
uczucie piasku pod powiekami;
obfity łzotok, łzy są ostre i drażniące;
spojówki lekko obrzęknięte i zaczerwienione;
z czasem wydzielina z oczu może stać się ropna, a wtedy rano oczy są sklejone wydzieliną;
źrenice przeważnie zwężone.
Dawkowanie: Euphrasia stosowana jest przeważnie 3-5 x dziennie po dziesięć kropli (D6) lub 5 granulek (CH9), przez okres kilku do kilkunastu dni. Jest to środek stosowany także w katarze siennym czy zapaleniu zatok czołowych.
Pulsatilla pratensis
Przyczyną choroby może być uczulenie, przeciążenie, infekcje, powikłania po niektórych chorobach wirusowych. Zasadnicze objawy:
łzotok z wrażeniem suchości zwiększający się na świeżym powietrzu;
wrażenie piasku w oczach - nasilające się w cieple;
powieki obrzęknięte, swędzące, niekiedy piekące - nasilające się wieczorem, ulgę przynosi pocieranie powiek;
nadwrażliwość na światło.
Pulsatilla jest środkiem stosowanym w wielu schorzeniach, działa głęboko, warto dlatego zwrócić uwagę na to, że osoby podatne na leczenie tym środkiem na ogół lepiej czują się na świeżym powietrzu, nie znoszą przegrzanych, dusznych pomieszczeń, łatwo zmieniają nastroje. Częściej stosuje się go u kobiet.
Dawkowanie: 3x dziennie 10 kropli (D6) lub 5 granulek (CH5). Jeżeli dodatkowo pokrywają się objawy natury ogólnej lepiej może zadziałać wyższa potencja np. D12, CH9, CH15.
Rhus toxicodendron
Przyczyną choroby na ogół jest wilgotne zimno, przemoczenie, przemęczenie. Najważniejsze objawy:
światłowstręt;
łzotok, często ropna wydzielina - obfite i bardzo drażniące - powieki bolą jak pokaleczone;
rano oczy sklejone;
bóle oczu palące, nasilają się w ruchu;
pryszczyki i owrzodzenia na spojówkach.
Środek bywa także skuteczny przy doleczeniu mechanicznych podrażnień oka. Dawkowanie: 3x dziennie 10 kropli (D6) lub 5 granulek (CH5), przez kilka, kilkanaście dni.
Ruta graveolens
Środek ten wskazany jest po przemęczeniu wzroku. Główne objawy to:
uczucie bolesnego przemęczenia wzroku;
spojówki zaczerwienione;
ból piekący, nasila się przy natężaniu wzroku, przy sztucznym świetle;
ulgę przynosi ciepło, np. ciepły okład.
Dawkowanie: 2x dziennie 10 kropli (D6) lub 5 granulek (CH7). Najlepiej zaraz po przebudzeniu się i przed snem, przez kilka dni. Profilaktycznie: w okresach nasilenia pracy, dwa, trzy razy dziennie.
Staphysagria
Środek jest bardzo skuteczny w przypadku jęczmienia. Likwiduje zarówno stan zapalny towarzyszący jęczmieniowi, jak i zapobiega nawrotom choroby. Często pomaga przy gradówkach, stwardnieniach brzegów powiek. Zwykle obserwuje się łzotok przy wrażeniu suchości oczu nasilającym się rano i wieczorem. Bóle mają charakter piekący i nasilają się przy poruszaniu oczami. Niekiedy ból zdaje się promieniować do zębów.
Dawkowanie: 3x dziennie 10 kropli (D6) lub 5 granulek (CH5), przez tydzień. Staphysagria jako środek profilaktyczny u osób ze skłonnościami do jęczmienia stosowana jest zwykle w wysokich potencjach (CH30).
Niektóre zioła
Jest cały szereg ziół, które mogą być skuteczne w leczeniu zapaleń spojówek. Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieją granice samo-leczenia. Jeżeli nie ma wyraźnej poprawy w ciągu 3-4 dni lub jeżeli przyczyną jest uraz, trzeba się niezwłocznie udać do specjalisty. Kiedy choroba ma charakter nawrotowy najlepszym rozwiązaniem wydaje się konsultacja z homeopatą.
Z wielu ziół leczących stany zapalne spojówek wybraliśmy kilka - kierując się ich skutecznością i dostępnością.
Jednym z najskuteczniejszych środków jest miąższ ze świeżego liścia aloesu. Warto uprawiać w domu aloes drzewiasty, nie sprawia kłopotów, a jego działanie lecznicze jest wręcz zadziwiające2.
Bardzo skutecznym środkiem jest odwar z liści babki lancetowatej. Jedną łyżkę ziół zalewa się trzema szklankami wody i powoli ogrzewa doprowadzając do delikatnego wrzenia, pod przykryciem. Po pięciu minutach odstawiamy odwar na kwadrans i przecedzamy. Można go stosować do kompresów lub przemywań - zużyć w ciągu dnia3.
Innym cennym środkiem jest kwiat bzu czarnego. Do sporządzenia odwaru trzeba wziąć l łyżkę kwiatów na szklankę wody. Sposób przygotowywania odwaru jest podobny, jak dla liści babki, wystarczy jednak utrzymywać wrzenie przez 2-3 minuty. Odwar ten ma także działanie przeciwbólowe. Stosujemy go głównie do okładów.
Bardzo często stosuje się napar z kwiatów rumianku pospolitego. Napar taki można łatwo przyrządzić nawet w pracy, zalewając łyżeczkę kwiatów szklanką wrzącej wody i odstawiając na kwadrans pod przykryciem. Wygodniejszy jest rumianek w torebce, nie trzeba wtedy przecedzać naparu. Można go stosować zarówno do przemywań, jak i do kompresów.
Klasycznym środkiem jest ziele świetlika łąkowego. Już nazwa rośliny wskazuje na jej działanie. Możemy stosować napar sporządzony z łyżki ziół zalanych w termosie szklanką wrzątku. Napar stosowany jest do przemywania oczu i do kompresów.
2Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jaki to aloes. Nie wszystkie mają tak wyraźne działanie lecznicze.
3Babka lancetowata jest bardzo popularną rośliną, ale jeżeli chcemy ją zebrać sami, to powinniśmy znaleźć czyste stanowisko, z daleka od miasta i drogi. Można używać zgniecionych świeżych liści babki lancetowatej. Babka szerokolistna ma nieco słabsze działanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !