piątek, 30 października 2015

Dziś o ŚNIENIU (Dreamtime)

Ponieważ ostatnio promuję wspaniałą metodę zarządzania projektami jaką jest "Dragon Dreaming", to naturalną koleją odnajduję wątki wspólne Psychologii Zorientowanej na Proces i Dragon Dreaming.
W Dragon Dreaming ważna jest pierwsza z ćwiartek pozwalająca zaistnieć projektom w  świecie. Ta ćwiartka do Śnienie (Dreaming), formowanie wspólnych marzeń, u-rzeczy-w-istnianie ich. Ta ćwiartka ma oczywiście odniesienie zarówno do naszych marzeń jak i do  koncepcji Epoki Snów Aborygenów wraz ze szczególnym rozumieniem Czasu w tum ujęciu.
Poniżej cytat z Książki Arnolda Mindell'a "Śnienie na Jawie" w moim przekładzie i z moimi uwagami :


Na pytanie, dlaczego ignorujemy Śnienie, pewien australijski Aborygen odpowiedział prościej, mówiąc, że większość ludzi po prosu pozostawia Śnienie za sobą. Ten człowiek mówi nie tylko o kolonializacji, o smutnym rozdziale historii, kiedy europejska cywilizacja zdominowała i skrzywdziła ludy Australii. On mówi także o zinternalizowanym rasizmie, dewaluacji Śnienia charakterystycznej dla większość ludzi z głównego nurtu kultury. Mówi o tym, w jaki sposób ludzie zachodniej cywilizacji marginalizują własne śnienie. Większość z nas odwraca się od własnej, Śniącej duszy i ją ignoruje.
Systemy edukacyjne tłumią nie tylko śnienie, ale także aborygeński sposób życia. W większości szkół, dzieciom które są rozmarzone zwraca się uwagę na ich niestosowne zachowanie. Dzieciom grozi publiczne poniżanie za medytacyjną postawę lub za bujanie w obłokach.
Nie tylko ludy pierwotne, ale każdy z nas cierpi z powodu zdziesiątkowania kultur plemiennych. Choć w krajach demokratycznych wiele osób zwraca uwagę na przejawy rasizmu, to niewielu zauważa wewnętrzne prześladowania Śnienia lub będącej tego wynikiem depresji wywierającej wpływ na naszą, aborygeńską naturę. Możliwe, że ignorujesz Śnienie z powodu zewnętrznego i wewnętrznego rasizmu.

Kultury aborygeńskie, które wspierały Śnienie, zostały tak ciężko doświadczone przez rasizm, że prawie w całości przejęły zachodnie przywiązanie do “codziennej rzeczywistości”. Rasizm przytłacza aborygenów, ich kultury oraz wewnętrzne tendencje do Śnienia obecne u każdego człowieka.
Amerykańscy Indianie Nez Perce ze wschodniego Oregonu, o których stało się głośno dzięki heroicznej i pokojowej postawie ich wodza Josepha, ostrzegają, że europejska etyka pracy zabija Śnienie. “Nasza młodzież nigdy nie będzie pracować. Zapracowani ludzie nie mogą śnić, a mądrość pochodzi ze snów.” powiadał wódz Joseph . Dla Indian Nez Perce oraz innych plemion Amerykańskich, jak Maricopa z Kolorado czy Irokezów ze stanu Nowy Jork, Śnienie było wyrazem najwyższego przejawu boskości. Zewnętrzny rasizm i kolonializm wewnętrznie zwracają się także przeciwko naszym Śniącym duszom.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kultury rdzennej ludności zostały zdziesiątkowane. A jednak niektórzy Aborygeni powiedzą ci, że nie da się pokonać Epoki Snu. Starszyzna australijskich Abborygenów powiada, że możesz zabić kangura, ale nie możesz zabić jego Śnienia. Choć wielu z nas walczy o prawa do ziemi rdzennej ludności, to Śnienie broni się samo. Nie można go zniszczyć. Jest nieodrodną częścią ziemi i wszystkich ludzkich doświadczeń. To podstawowa energia wszechświata. Możesz zabić ludzi, zniszczyć przedmioty, ale Śnienie, które ich stworzyło jest nadal obecne. Wspieranie rdzennej ludności oraz odkrywanie obecności Śnienia są nierozerwalne ...
-------------
1Biały człowiek nie ma Śnienia, on idzie inną drogą. On porusza się inaczej.” Cytowane w: Dreams, Visions of the Night (London: Thames and Hudson, 1975), s. 5.
2 Ibid., 12.
3 Ibid., 13.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !