piątek, 4 września 2015

DRAGON DREAMING !

Dragon Dreaming to ( pośród wielu innych używanych określeń) „Bezwarunkowa Miłość w Działaniu”, która działa jako wzorzec stojący za innymi wzorcami lub jako wzorzec, który łączy inne.



CO TO JEST
 „DRAGON DREAMING” ?
Dragon Dreaming, to pełen energii sposób realizacji naszych marzeń przy pomocy oburzająco skutecznej metody zarządzania projektem i organizacjami. Wyjątkowość tej metody polega na niestandardowym sięganiu do źródeł i esencji kreatywności oraz do synergicznej współpracy wszystkich zaangażowanych stron.

Kreatywność wzmocniona współdziałaniem całej grupy jest największym skarbem oraz innowacją w tej metodzie. Obecny stan świata zmusza nas do wymyślenia czegoś całkowicie nowego, czegoś co musi pochodzić spoza obecnego systemu oraz z zupełnie innego paradygmatu i sposobu myślenia. Jeżeli dotychczasowy system społeczny wytwarza patalogie, to nie jest możliwe ich usunięcie przy wykorzystaniu środków pochodzących z tego samego systemu. Wszystkie dotychczasowe wzorce wyczerpały się co sprawia, że stoimy w sytuacji pozornie bez wyjścia. Znaleźliśmy się w błędnym kole powtarzając bezskuteczne próby z nadzieją, że któraś z nich pomoże przy kolejnym zastosowaniu ...
 
Metoda Dragon Dreaming pokazuje w jaki sposób można osiągać niewyobrażalny potencjał nieosiągalny innymi metodami.
Aby zrealizować projekt tą metodą należy jednak przestrzegać trzech ważnych zasad:

  • projekt musi wspierać rozwój człowieka – uczestników/czek
  • projekt wspiera proces budowania społeczności – wzmacnia społeczność, której jesteś częścią
  • projekt służy Planecie – służy poprawie jakość życia wszystkich form istnienia na Ziemi


Sam proces Dragon Dreaming składa się z 4 kroków/faz:

  1. ŚNIENIE, marzenie – czyli budowania i uściślania wizji (Dreaming)
  2. PLANOWANIE (Planning)
  3. DZIAŁANIE – realizacja (Doing)
  4. ŚWIĘTOWANIE – celebrowanie osiągnięć, cieszenie się działaniem, tworzeniem, docenianiem, itp. itd. (Celebrating)



Four stages of Dragon Dreaming










Dragon Dreaming bazuje na wieloletnim doświadczeniu australijskiej fundacji Gaia Foundation oraz na dogłębnym zrozumieniu przesłania tradycji Australijskich Aborygenów w połączeniu z szerokim wachlarzem wiedzy ekologicznej i systemowej. Uczestnicy warsztatów, czy realizowanego tą metodą projektu uczą się szybkiej i łatwej do zastosowania metody nawigacji wokół tego, co często bywa koszmarem. Wspólne tworzenie projektów okazuje się czymś, co zmienia nas samych i wypełnia codzienne życie nowym znaczeniem.
Zaczynamy od uwolnienia naszych zasobów kreatywności otwierając się na zwiększoną percepcję zmysłową i „ponad zmysłową”. Dzieje się tak dzięki zwróceniu się ku ciału, odczuwaniu naszego wnętrza, przywołaniu wspomnień oraz ponownemu docenieniu intuicji. To z tego, bardziej zintegrowanego miejsca, możemy usłyszeć Śnienie samej Ziemi pogłębiające naszą moc i pomysłowość, które ujawniają się poprzez nas.
Dragon Dreaming” pokazuje w jaki sposób holistyczna, żywa teoria systemowa może znaleźć zastosowanie praktycznie w każdym możliwym projekcie. Kolejne etapy w procesie Dragon Dreaming polegają na:
 
Śnieniu (the Dreaming): Każdy projekt zaczyna się od wizji, od marzenia pojedynczego człowieka. Jednak doświadczenie pokazuje, że 90% naszych marzeń pozostaje zablokowane na tym pierwszym etapie Śnienia/Marzenia/Wizji. Zazwyczaj wynika to z tego, że nie dzielimy się marzeniami z innymi ludźmi. Jak więc mogłyby się zrealizować nasze marzenia? Pierwszy krok polega na po-dzieleniu się marzeniami i na budowaniu zespołu, który pomoże w realizacji tego marzenia - wizji.
 
Planowanie: Drugi etap polega na stworzeniu planu. Ludzie nie planują porażek, ludziom po prostu nie udaje się skuteczne planowanie. Również i w tym miejscu możemy stwierdzić, że 90% projektów nie udaje się zrealizować zgodnie z zakładanymi planami. Dzieje się tak dlatego, że ci, co planują są postrzegani jako „głowa” organizacji (lub projektu), która obwinia „ciało” (wykonawców) o to, że nie działa zgodnie z planem. Z kolei ciało obwinia głowę za brak kontaktu z rzeczywistością.
 
Działanie: Trzeci etap, to przestrzeń, w której pojawia się najwięcej pracy. Jest to etap działania – realizacji projektu. Dane statystyczne pokazują, że 90% pomysłów na biznes, początkujących firm czy organizacji pozarządowych nie jest w stanie przetrwać okresu dłuższego niż 3 lata. Jest to spowodowane wypaleniem (zawodowym) ludzi tworzących organizacje oraz z braku skutecznego planowania kolejnych etapów rozwoju. Ludzie czują się zmęczeni i wyczerpani, ponieważ nie zregenerowali zasobów korzystając z czwartego etapu/kroku. 
 
Rozważmy teraz statystyki. W naszym konwencjonalnym świecie konkurencyjnych przedsiębiorstw bazujących na koncepcji wygranych i przegranych na każdych 1000 marzeń/wizji tylko 100 przechodzi do etapu planowania i tylko 10 projektów działa zgodnie z planami i tylko jedno (1) z nich przetrwa dłużej niż 3 lata.
Ludzie są tego świadomi i wiedzą, że w świecie w jakim przyszło nam żyć, marzenia nie mogą się zrealizować, więc … rezygnują z marzeń.
Australijscy Aborygeni powiadają, że kiedy tracisz swoje śnienie, tracisz część duszy. Słynny amerykański psychoterapeuta, Arnold Mindell w książce „Śnienie na jawie” twierdzi, że utrata kontaktu ze snami, marzeniami i śnieniem, to główna przyczyna lekkiej depresji mającej wymiar epidemii. Z punktu widzenia Aborygenów utrata duszy powoduje apatię, fatalizm, bezradność, życie bez planów na przyszłość, uzależnienia, depresję, skłania do poszukiwania szczęścia przez nadmierne zakupy, wywołuje frustrację, obwinianie innych lub siebie. Osoby korzystające z metody Dragon Dreaming wiedzą, że potrzebujemy czwartego kroku – etapu.


Celebrowanie
 - Świętowanie: Czwarty etap skutecznie realizowanego projektu polega na świętowaniu/celebracji. Podstawą celebrowania jest wdzięczność, poczucie spełnienia, docenienia i zauważania zarówno samych osiągnięć jak i ich twórców. To właśnie dzięki świętowaniu - celebracji łączymy fazę działania ze Śnieniem – pierwotną wizją. Stosując metodę Dragon Dreaming 25% czasu zasobów i środków każdego projektu poświęca się na świętowanie - celebrację. Celebrowanie powinno być w pełni zintegrowane i włączone cały proces.
 
Te cztery kroki: Śnienie, Planowanie, Działanie i Celebrowanie odzwierciedlają cztery sposoby myślenia, cztery różne rodzaje ekspresji, cztery odmienne typy osobowości. Jeśli jesteś „Działaczem” twoją największą frustracją (i wyzwaniem) będzie całodzienna praca z Marzycielem. Jeśli jesteś „Planistą”, to stwierdzisz, że „Świętujący” są chaotyczni i niezorganizowani, podczas gdy Świętujący uznają planistów za nudziarzy. Jednak, by zrealizować marzenie, potrzebujesz w swoim projekcie stworzyć zespół złożony z ludzi reprezentujących każdy z wymienionych typów. , Gdy zbiera się tak różnorodna grupa, można (i należy) spodziewać się wielkiej liczby konfliktów. Praktykując metodę Dragon Dreaming odkryliśmy, że nie można uniknąć konfliktu, ani nim zarządzać. Jest to część procesu kreatywności. Jak kreatywnie korzystamy z konfliktu doprowadzając zarazem do przemian? Odkryliśmy, że najlepszym sposobem jest „gra planszowa” zwana przez nas Karabirrdt (słowo pochodzące z aborygeńskiego plemienia /i języka/ Noongar oznaczające „pajęczą sieć”). Kiedy zaczyna się gra, konflikt okazuje się pożyteczny. Twój projekt nabiera realnych kształtów, a marzenia się spełniają w chwili, gdy gra się kończy. Jedna z zasad Dragon Dreaming brzmi: „jeśli działanie nie daje radości, to nie jest ono zrównoważone”.
Więcej o Dragon Dreaming znajdziecie w kolejnych postach!

5 komentarzy:

  1. Zacząłem przekładać na język polski podręcznik "Dragon Dreaming" i zostanie on wydany po polsku! Publikacja będzie finansowania ze źródeł społecznościowej zbiórki, przedpłat, crowd-fundingu, itp. Zachęcam do przyłączenia się :) !

    OdpowiedzUsuń
  2. Wkrótce więcej szczegółów o crowd-fundingu dla wydania książki "Dragon Dreaming".

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie mogę się doczekać, dzięki Robercie za info
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie to wszystko brzmi. Tak naturalnie, że aż dziw bierze, że nie jest powszechnie znane. Chętnie wzięlabym udział w szkoleniu/warsztatach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zapraszam serdecznie - wkrótce będzie moc szkoleń - bo to jeden ze sposobów i metod pomocnych w zmianie naszego świata !

      Usuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !