czwartek, 22 września 2011

JESZCZE O RANGACH

Bo na ten temat chyba nigdy nie będzie dosyć... tym razem słowami Arnolda Mindella:


Ranga to stosunkowo dość rzadko uświadomiona a zazwyczaj w pełni nieświadoma społeczna lub osobista zdolność i/lub władza/siła (power) pochodząca z kultury, statusu społecznego, wsparcia społeczności, własnej psychiki i/lub duchowej mocy. Bez względu na to, czy odziedziczyłaś/eś rangę, czy na nią zasłużyłeś/aś, organizuje ona większość twoich zachowań komunikacyjnych, szczególnie w sytuacji związanych z napięciem i doświadczaniem granic.


Demokracja jest wspaniałą wizją, która narodziła się z napięć społecznych. Jednak w chwili, gdy ludzie tłumią świadomość zewnętrznego bądź wewnętrznego prześladowania, redukują demokrację do wyłącznie prawnej procedury.

"Praca ze Światem" (Worldwork) przyspiesza proces budowania głębszej demokracji oraz uświadamia, w jaki sposób można wykorzystywać posiadaną władzę przeciwko jednostkom i jak można przekształcać tę władzę. Praca ze światem bada wewnętrzne i zewnętrzne skutki prawnych, militarnych, policyjnych i terrorystycznych taktyk starając się rozpoznać do jakiego stopnia stały się one narzędziem nadużycia w stosunku do ludzi, a także w jaki sposób owe taktyki są częścią każdego procesu społeczności. Te właśnie informacje pozwalają odkrywać alternatywne, płynące bezpośrednio z życia techniki mediacyjne.

Może to jest dla ciebie oczywiste, że indywidualne i międzynartodowe konflikty powtarzająsię, gdy nie zajmujemy się ukrytmi problemami. Możesz się nawet zastanawiać, dlaczego autor zadaje sobie trud pisania o tym. Ale pomyśl o sobie, o swojej rodzinie, swoich przyjaciołach, byłych przyaciołach i byłych partnerach/partnerkach. Ilu konfliktów w swoim życiu nie zdołałeś/aś rozwiązać? Dlaczego pozostały nierozwiązane? (...)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !