sobota, 14 maja 2011

Bieda i nierówności społeczne z uwzględnieniem zjawiska rang ...

No to jak było ostatnio o wykluczeniu z powodu biedy, to teraz o mało świadomych mechanizmach, które pozwalają nam wykluczać - a my (ci co mają rangę pozwalającą wykluczać) nawet tego nie zauważamy ...

na podstawie prac Arlene i J.C. Audergone ...

Przykłady nieświadomej dynamiki rang, które możemy rozpoznać na podstawie własnych doświadczeń. Zagadnienie jest BAAAARDZO złożone i wiele by o tym pisać a zrozumienie słabe i trudne do przyjęcia ...

Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w uświadomieniu sobie, jak manifestuje się nieświadoma dynamika rang:

1.Osoba z niższą rangą społeczną będzie mówić: ‘Mam z tobą problem – potraktuj to serio’. Osoba z wyższą rangą społeczną zwykle powie ‘to nie mój problem’ (i pewnie z uśmiechem na ustach będzie się z rozluźnieniem odchylać na krześle do tyłu...)

2.Osoba i niskiej randze społecznej powie: ‘Potrzebna jest zmiana’. Osoba o wyższej randze społecznej powie ‘musisz się dopasować’ do tego co jest.

3.Osoba o niższej randze społecznej może się martwić lub okazywać emocje, może czuć się jakby traciła zmysły - jakby weszła w inny, zupełnie nieznany sobie świat. Jednak osoba o wyższej randze będzie wydawała się nieporuszona, chłodna i skupiona.

4.Osoba o niższej randze społecznej będzie w wysokim stopniu wątpić w siebie, osoba o wyższej randze założy, że ma rację, i nigdy nie zakwestionuje swoich działań. (Z biegiem czasu osoba o niższej randze także nabędzie racji i mocy ).

5.Osoba z wyższą rangą społeczną nie jest zwykle świadoma dynamiki rang, lecz myśli, że jej postawa jest po prostu normą. Osoby znajdujące się w pozycji mniejszości lub posiadające niższą rangę są zwykle bardzo świadome dynamiki rang, ponieważ w efekcie działania tej dynamiki doświadczają zranienia, są poirytowane, upokorzone, sfrustrowane lub po prostu wściekłe.

6.Osoba o wyższej randze społecznej powie często, że nie rozumie, na czym polega sprawa, albo dlaczego robi się tyle zamieszania, podczas, gdy osoba o niższej randze może ciągle myśleć o danej kwestii(i nie może zasnąć wciąż myśląc o zdarzeniu/interakcji -- znacie to?).

7.Zajmując pozycję mniejszości o niższej randze społecznej, możemy obawiać się mówić, ponieważ wypowiadanie się może nam zagrażać – możemy stracić coś, czego potrzebujemy do przeżycia, utracić pracę, zostać aresztowanym, wyłączonym z ważnej dla nas sytuacji lub zabitym. Osoba o wyższej randze czuje wolność wypowiadania się, zakłada, że ma prawo mówić i prawie nic nie zagrozi lub nie wpłynie na jej pozycję.

8.Posiadając wyższą rangę, mamy tendencję do decydowania o stylu komunikacji, albo umyślnie, albo po prostu określając, co jest odpowiednie. Decydujemy czy i w jakim stopniu jesteśmy dostępni w relacji, wybieramy także czas i miejsce. Posiadając niższą rangę, czujemy, że musimy się dostosować do określonego stylu komunikacji oraz dostępności drugiej osoby.

Więcej sygnałów rangi: Style komunikacji zależą oczywiście zarówno od danej kultury jak i osoby, a dynamika rang jest złożona i uzależniona od kontekstu. Możemy zaobserwować sygnały rangi w prawie wszystkich sytuacjach w życiu codziennym i we wszystkich kulturach, choć w zależności od kultury da się zauważyć pewne różnice:

1.Zabieranie przestrzeni fizycznej w sposób, który zakłada, że należy do nas, jest sygnałem nieświadomej wyższej rangi społecznej. Poczucie ograniczenia w wykorzystywaniu przestrzeni może być sygnałem niższej rangi.

2.Odchylanie się do tyłu i działanie w sposób sygnalizujący brak zainteresowania lub wyższość jest sygnałem nieświadomej wysokiej rangi, a troszczenie się o właściwe zachowanie się może być sygnałem niższej rangi.

3.Przyjmowanie, że racjonalny styl komunikacji musi dominować, może być sygnałem nieświadomej wyższej rangi, tak samo jak przełączanie się na styl, który bardziej nam pasuje, lub który uważamy za ‘odpowiedni’. Odczuwanie braku wolności wypowiadania się, lub posługiwanie się cichym czy emocjonalnym stylem wypowiedzi może być sygnałem niższej rangi społecznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !