sobota, 12 czerwca 2010

W nurcie Anty-Wychowania dalej i dalej (od mainstreamu) ...

Naomi Aldort jest psycholożką społeczną z Ameryki, która napisała książkę pt.: "Raising Our Children, Raising Ourselves". Nie jest to bynajmniej li tylko naukowa teoria o naturalnym wychowaniu dzieci bez nagród i kar, ponieważ Naomi urodziła, wychowała i uczyła w domu zgodnie z prezentowanymi w książce zasadami naturalnego rodzicielstwa-i-wychowania 3 synów -- z niebywałymi rezultatami...

o nauce Lennona z prezentowanego filmu pisała tak na kilka miesięcy przed nagraniem poniższego video:

"At the piano, 3-year-old Lennon plays random sounds. "Why don't you teach him to play?" asks my visitor from the East Coast, who knows that I am a pianist. "He is learning," I say. "I can never match the effectiveness of this natural way of mastering a skill." My friend looks at me doubtfully. "When you come again for a visit next year you'll see," I say. Even though I have no idea where Lennon's playing is going, I figure she'll see growth in whatever he will do as long as he is free to play."

Zatem Lennon uczył się przez samodzielne dociekanie, obserwując mamę i powtarzając ze słuchu !
Obecnie Lennon jest wirtuozem pianina (gra też na skrzypcach, dyryguje i komponuje --- aha! I nie chodził do szkoły podstawowej ani średniej)

Naomi w jednym z artykułów pisze, że kiedy chciała pochwalić się przed mężem, jak z kolei najmłodszy z synów, Oliver w wieku 2 lat (!) podszedł do pianina i czysto "od pierwszego strzału" zagrał gamę, to 2-letni Oliver obraził się na taki akt manipulacji nagrodą i przez 3 tygodnie nie podchodził do pianina !

AHA (przy okazji) -- Oliver też gra na pianinie (I TO JAK -- zobacz jego Chopina w wieku 12 lat: http://www.youtube.com/watch?v=ryeu61Jtqis&feature=channel DLA MNIE - WSPANIAŁE !), ale bardziej jest wirtuozem wiolonczeli, dostaje państwowe stypendia , no i podobnie jak Lennon nie chodził do szkoły ani gimnazjum, dzięki czemu jego talent nie został spłaszczony !


Uwierzmy w naturalne zdolności dzieci do wzrastania, uczenia się poprzez przykład, próbowanie, obserwację i nie przeszkadzajmy im w tym naturalnym procesie rozmaitymi interwencjami pochodzącymi z innego dla nich świata - ze świata dorosłych ...

AHA -- ani Oliver ani Lennon nie byli przymuszani do grania. Jak chcieli tak grali, np. Oliver ok 2 godz dziennie na wiolonczeli a na pianinie 10 - 20 min dziennie !!!

Oto Lennon Aldort, grający na pianinie w wieku 3 lat

A to młodszy brat, Oliver na You Tubie w wieku 10 lat gra na wiolonczeli tak : BARDZO POLECAM

i w tym samym wieku (10 lat), na fortepianie (powiadają, że nie łatwo połączyć grę na tych 2 instrumentach) :


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !