niedziela, 7 marca 2010

HUGO CHAVEZ I ROLE-DUCHY (Ghost Roles)

Hugo Chavez (prezydent bogatej w ropę naft. Wenezueli) jest niesamowitym politykiem. Można się z nim nie zgadzać, np. z tym co i jak robi (np.zmuszenie koncernów naftowych do renegocjacji umów. Większość się zgodziła prócz Exxon, który wycofał się z Wenezueli i skierował sprawę do międzynarodowego arbitrażu.), ale jako jeden z nielicznych zauważa wykluczonych i marginalizowanych. Wskazuje także na role-duchy, których roli nikt nie chce świadomie i odpowiedzialnie obstawić, a także podąża za "flirtami" - czyli mądrością dopływającą do nas nieustannie z kanału świata - jak w przypadku swego przemówienia dostrzega młodych ludzi demonstrujących przy okazji Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze oraz treść wnoszoną przez nich na transparentach: "Gdyby klimat był bankiem - już dawno byśmy go uratowali" . Jakże prawdziwe a zarazem żałosne ...

części 2 i 3 tego wystąpienia sa na you tubie:
http://www.youtube.com/watch?v=o0avQOsWJL0
i
http://www.youtube.com/watch?v=h-KTTI7ncz4

jedno z konkretnych działań to przejęcie ogromnie pożerającej wody gruntowe plantacji australijskich eukaliptusów szybko rosnących i przedatnych w przemyśle papierniczym.

Data: 2009-03-07
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, nakazał przejęcie należącej do koncernu papierniczego Smurfit Kappa plantacji drzew. Plantacja zostanie zlikwidowana, a jej grunty wykorzystane pod uprawy żywności.

Chavez stwierdził, że interwencja rządu była konieczna, ponieważ "spragnione" drzewa osuszają lokalne rzeki. "Wykorzystamy drewno racjonalnie, a następnie przeznaczymy ten obszar pod inne uprawy." - powiedział Chavez w wystąpieniu telewizyjnym.

Minister Rolnictwa w rządzie Wenezueli - Elias Jaua - nie gwarantuje firmie żadnej rekompensaty za upaństwowioną plantację. Według jego wypowiedzi Smurfit Kappa musiałoby udowodnić, że było jej prawdziwym właścicielem.

Plantacja w El Pinal to ok. 1500 ha, na których rosną drzewa eukaliptusowe będące surowcem do produkcji papieru. Jej wartość to ok. 0,5 mln euro.

Irlandzka Smurfit Kappa Group jest jednym z największych światowych producentów wyrobów papierniczych specjalizującym się w opakowaniach z tektury. Posiada ok. 400 lokalizacji, które obejmują fabryki w 20 krajach Europy (w tym m.in. 5 zakładów w Polsce), 9 Ameryki Łacińskiej, Kanadę, Singapur, USA i Południową Afrykę. Grupa zatrudnia ok. 40 tys. pracowników.
W 2008r. koncern uzyskał przychody w wysokości 7,062 mld euro (2007: 7,272 mld euro) i zanotował stratę na poziomie 32,054 mln euro (2007: zysk 166,4 mln euro).

Ameryka Południowa daje ok. 15% przychodów kocernu, z czego Wenezuela stanowi ok 35%. W tym kraju Smurfit Kappa działa od 1954r. i posiada(ł) łącznie prawie 30 tys. ha plantacji leśnych. Obecne działania wenezuelskiego rządu stanowić mogą wstęp do dalszych zajęć, bowiem Chavez ma długofalowe plany podwojenia ilości ziemi pod uprawę żywności.

Po opublikowaniu informacji z Wenezueli kurs akcji Smurfit Kappa na giełdzie w Londynie spadł o 6%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !