Archetyp dziecka a rozwój wewnętrzny
Robert omówił archetyp dziecka, podkreślając jego związek z całym wszechświatem i nieświadomością. Podkreślił potencjał kreatywności dziecka i jego rolę nie tylko jako motoru napędowego (energii psychicznej) w życiu, ale i rzadko zauważanym symbolizowaniu Jaźni.
Robert poruszył również znaczenie połączenia się z wewnętrznym dzieckiem, które reprezentuje tę część osobowości, która nieustannie dąży do rozwoju i stawania się całością. Wspomniał o zdolności dziecka do bycia w pełni obecnym w danej chwili ("zatracenie się" w zabawie) oraz o jego niewinności, którą może zostać zaatakowana uwewnętrznioną przemocą. Robert odniósł się również do pism Junga na temat archetypu dziecka i jego związku z mitem życiowym człowieka.
Robert przytoczył wspomnienie Junga o jego dziecięcej pasji do budowania z cegieł i kamieni, którą porzucił jako dorosły i do której powrócił w czasie kryzysu. Był to punkt zwrotny w życiu Junga. Ten przykład pokazuje, że powrót do dziecięcych zainteresowań może być ścieżką wiodącą do odkrycia mitu życiowego. Znaczenie takich wspomnień trudno przecenić i warto je odwiedzać bez względu na wiek ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !