wtorek, 26 stycznia 2021

"Praktyczne zastosowanie teorii poliwagalnej w terapii i w życiu." [Warsztat online]


początek: 6 mar od 10:00 - 18:00 i 7 mar od 10 - 18:00 
"Praktyczne zastosowanie teorii poliwagalnej w terapii i w życiu."
[Warsztat online]
UWAGA: nie musisz być obecna/y przez cały czas: dla uczestników wszystkie materiały w formie skryptów, ćwiczeń i video będą dostępne przez 3 miesiące po zakończeniu warsztatu.
Teoria Poliwagalna (TP) (sformułowana przez prof. Stephena Porges'a w 1994 r.), dzięki odkryciu organizujących zasad hierarchii, neurocepcji i współregulacji, zrewolucjonizowała rozumienie funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego - układu, który dba o nasze poczucie bezpieczeństwa i fizyczno-psychiczną równowagę organizmu.
Sama teoria, jej neurologiczne podstawy oraz wynikająca z niej praktyka sprawiła, że zyskaliśmy konkretne narzędzie - przewodnik po neurofizjologicznych procesach mobilizacji/aktywności, załamania/znieruchomienia (dysocjacja, reakcja "zamrożenia") oraz - przede wszystkim - zaangażowania społecznego, kontaktów, wzajemnego rozumienia, empatii, współczucia i budowania trwałych, zrównoważonych relacji. Dzięki niej potrafimy lepiej rozumieć nasze zachowania najczęściej wynikające z wczesnych reakcji adaptacyjnych ukierunkowanych na przeżycie i przetrwanie w niesprzyjających warunkach.
Autonomiczny układ nerwowy współtworzy i "rzeźbi" nasze doświadczenia, gdy chodzi o podstawowe poczucie bezpieczeństwa, a także wpływa na naszą zdolność tworzenia oraz utrzymywania związków, relacji i więzi ("mózg społeczny"). Może nas "zamykać" przed kontaktami z ludźmi i światem lub "otwierać" na głębsze relacje. Autonomiczny układ nerwowy działa poza obszarem świadomości - lub raczej poniżej świadomości; nieustannie automatycznie ocenia i bada potencjalne zagrożenie, szacuje stopień poczucia bezpieczeństwa i możliwe ryzyko oraz inicjuje (lub blokuje) działania, które pomagają radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia.
Różne trudne oraz traumatyczne doświadczenia przerywają albo uszkadzają zrównoważony, naturalny rozwój samo-regulacji układu nerwowego. Pod wpływem doświadczeń traumatycznych tworzą się autonomiczne wzorce ochrony (wzorce reakcji), które zastępują reakcje adekwatne, odpowiednie do nowych sytuacji jak również "rzeźbią" nasz sposób wchodzenia w relacje z ludźmi, ważnymi obiektami i światem.
Stosując podejście "poliwagalne" (TP), przede wszystkim kładziemy nacisk na stworzenie (lub od-tworzenie) poczucia bezpieczeństwa zwracając się bezpośrednio do układu nerwowego - czyli na poziomie fizjologicznym. Dopiero po uzyskaniu wystarczającego stopnia poczucia bezpieczeństwa na poziomie układu nerwowego otwiera się przestrzeń pozwalająca zaistnieć bliskości (np. w terapii), bliskich relacji oraz jakakolwiek możliwość zmiany dotychczasowych (najczęściej nieadekwatnych) sposobów postępowania i nie/radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Dzięki temu minimalizuje się ewentualność nieświadomego retraumatyzowania zarówno w relacji terapeutycznej, jak i we wszelkich pozostałych kontaktach z innymi osobami.
Jak to działa?
Po pierwsze ważna jest wstępna edukacja (wiedza o tym jak funkcjonuje nasz układ nerwowy)
oraz
Po drugie - wykonujemy konkretne, ćwiczenia od stosunkowo prostych do zaawansowanych.
Będziemy mogli obserwować przykłady/pokaz online + prowadzenie sesji w ujęciu terapii poliwagalnej !
Kiedy zyskujemy zdolność współdziałania z naszym układem nerwowym, osiągamy znacznie większe, zgodne z naszą wolą i zamiarami możliwości powrotu do stanu poczucia bezpieczeństwa oraz dobrowolnego wychodzenia ze "strefy komfortu", gdy to jest potrzebne. Dzięki temu możemy doświadczać trudnych sytuacji, emocji, afektów, relacji itd. bez mrożącego efektu nadmiernej aktywacji niekorzystnych lub "zalewających" emocji lub stresu. Dzięki takiemu podejściu znacznie łatwiej jest rozluźniać (i eliminować) nawykowe wzorce reakcji oraz odnajdywać pewność i poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach związanych z działaniem, zaangażowaniem, stresem - w tym także w relacjach z innymi (w tym w takich relacjach, gdzie wcześniej odczuwaliśmy zagrożenie, były trudne lub ich unikaliśmy).
Terapia poliwagalna (TP) może być częścią (jednym z narzędzi) lub całością oddziaływań terapeutycznych.
Podczas warsztatu będziemy wdrażać i praktykować ćwiczenia, które wpływają na lepszą regulację układu nerwowego i pozwalają na trwałą re-adaptację autonomicznego układu nerwowego w kierunku doświadczania poczucia bezpieczeństwa, relacji, związków oraz ze światem szczególnie w tych obszarach, gdzie do tej pory występowały poważne trudności (np. stres, wstyd, nieśmiałość, strach lub wycofanie).
Uczestnicy poznają teoretyczne podstawy Terapii Poliwagalnej, a następnie doświadczalnie zastosują teorię w praktyce.
Warsztat został przygotowany i będzie przydatny dla każdej osoby, która w swym życiu doświadcza zbyt wielu napięć oraz takich trudności, z którymi nie potrafi sobie poradzić lub radzi sobie z wielkim trudem - włącznie z lękiem, zaburzeniami odżywiania czy tendencjami do uzależnień.
Warsztat jest skierowany do terapeutów, coachów, pedagogów, rodziców itp., ale także dla każdej osoby, która w swym życiu doświadcza zbyt wielu napięć i/lub takich trudności, z którymi nie potrafi sobie poradzić.

Kiedy:
sobota 06 marca w godz. 10 - 18
niedziela 07 marca w godz. 10 - 18

Gdzie: On Line na platformie zoom live - czyli w formie interaktywnej, co pozwala na bezpośrednie doświadczanie i wprowadzanie poznanego materiału w życie oraz korygowania.
UWAGA: nie musisz być obecna/y przez cały czas - dla uczestników wszystkie materiały w formie skryptów i video będą dostępne przez miesiąc po zakończeniu warsztatu każdorazowo od następnego dnia rano po zajęciach wieczornych.
Ze względu na RODO - konieczne jest wypełnienie formularza ! - LINK:
https://forms.gle/3tAv1Ft7cRwPDFDW7
Koszt udziału: - 490 pln
[można wpłacić w 2 ratach: 200 + 290 - powiadom mnie o tym!]
Wpłaty:
Jungpress Robert Palusiński
z dopiskiem: "poliwagalna online wrzesień" + twój email
konto:
35 1140 2004 0000 3402 7909 8219
Kontakt - Robert Palusiński
wydawnictwojungpress@gmail.com
Telefon - 505476964
Prowadzący: Robert Palusiński
po 5 letnim szkoleniu w Zurychu i Polsce, w 2003 r. uzyskałem uprawnienia do prowadzenie psychoterapii i pracy z grupami w nurcie Psychologii Zorientowanej na Proces.
Jestem także fanem "dziadka" mojej modalności - która wywodzi się z analizy jungowskiej - i stosuję podejście Junga w terapii.
Praktycznego zastosowania terapii poliwagalnej uczę się od Deb Dany autorki książki "Teoria poliwagalna w psychoterapii" i od 2018 r. stosuję w mojej praktyce. (na szczęście odbyłem szkolenia na długo przed erą Covidu ! ) - Uczestniczyłem także w 2-dniowym seminarium S. Porgesa.
Jako pierwszy w Polsce zacząłem prowadzić szkolenia z zastosowania teorii poliwagalnej w terapii i w latach 2019/2020 przeszkoliłem już ponad 300 osób z całej Polski w zakresie podstaw praktycznego zastosowania teorii poliwagalnej w codziennym życiu oraz w terapii.
Dodatkowo mam za sobą 30 lat praktyki medytacji Zen i vipassany (Insight Meditation), 8 lat wyczynowej kariery/treningu pływackiego oraz 7 lat treningu pięcioboju nowoczesnego.
Okazuje się, że także to wieloletnie doświadczenie medytacji i sportu wyczynowego jest niezwykle pomocne w szkoleniu i dzieleniu się zastosowaniem TP w praktyce (dowiesz się jak i dlaczego - na szkoleniu !)
Jestem autorem książki "Tao Pływania" (Kraków 2006), która w dużej mierze skierowana jest do osób po traumie tonięcia oraz dla osób bojących się wody.
[W latach 2000 - 2010 specjalizowałem się w nauce pływania osób z traumą i aquafobią ] Już w tamtych czasach wiele opisanych oraz stosowanych przeze mnie założeń i technik było spójnych z teorią poliwagalną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !