środa, 13 lutego 2019

Praca z Cieniem - warsztat

Warsztat on-line:

Osiem tygodni obejmowania Cienia - pierwszy krok indywiduacji


Kadr z filmu Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931) 
Cień to nasze różne części lub aspekty, które w jakiś sposób stłumiliśmy lub wyparliśmy na drodze życia. Wskutek różnych doświadczeń podejmujemy decyzje, które określają "kim jestem", a kim nie. Stwierdzamy, "jestem tym" lub "nie jestem tym". Cechy, na które się zgadzamy określają "kim jestem", co tworzy naszą tożsamość, czyli "ego" ... Cechy, o których mówimy nie jestem 'tym' stają się elementami naszego Cienia.


Praca z Cieniem pomaga wydobyć  ukrytą w nieświadomości moc oraz geniusz. Dzięki pracy z cieniem wyparte i nierozpoznane wcześniej cechy stają się cennymi klejnotami, których nie dane nam było wcześniej zauważyć.

Na tym warsztacie będziesz mieć okazję poznać skarby swojego cienia oraz metody integrowania energii oraz zasobów kryjących się w cieniu.

Jak?
Będziemy się spotykać przez 8 kolejnych czwartków wieczorem od 20:00 – 22:00 w grupie on-line na platformie „zoom” oraz na f-buku, co daje możliwość interaktywnego współuczestniczenia, równoległego widzenia i słyszenia się na dowolnym urządzeniu. Jeśli nie będziesz obecny/a w danym terminie – treść kursu oraz materiały będą dla ciebie i tak dostępne!

Kiedy?
Zaczynamy w czwartek 14 marca 2019 - kończymy 02 maja 2019


Dlaczego on-line?
Od ponad 15 lat prowadzę szkolenia i warsztaty pracy ze snami, które cieszą się sporym powodzeniem (czasem zgłasza się więcej osób niż pomieści sala!), lecz jest to tylko działanie lokalne i wiele osób wyraża smutek nie mogąc uczestniczyć z powodu swego m-ca zamieszkania.
Pracując on-line włączamy osoby dyskryminowane ze względu na mobilność i położenie a ponadto zapraszamy ludzi z całego świata !

Co i jak na tym szkoleniu?

Każde spotkanie będzie trwać 2 godziny – pierwsza godzina zostanie przeznaczona na inspirujący wykład, przykłady, wiedzę a druga na pracę z konkretnymi krokami pracy z cieniem, na pytania i odpowiedzi oraz porady w przypadku ewentualnych trudności. Seminarium będzie inter-aktywne. Tematy i zagadnienia są tak przygotowane, że nawet najwięksi laicy mogą bardzo wiele skorzystać a fachowcy dowiedzieć się nowych rzeczy!
Będą zadania zarówno w trakcie sesji jak i w czasie pomiędzy nimi.
Będzie tajna grupa - przestrzeń na dzielenie się odkryciami i trudnościami w tygodniu pomiędzy czwartkami.

Ogólny plan 8 spotkań:

1. Skuteczne metody budujące poczucie bezpieczeństwa w pracy z cieniem.  Podstawowe zasady psychologii jungowskiej i archetypowej – zastosowanie w praktyce
2. Czym jest cień osobisty oraz cień zbiorowy. Jak może wyglądać mój cień...
3. Cień w snach oraz cień na co dzień - jego wyraźne oraz subtelne przejawy.
4. Techniki oraz metody pracy z cieniem
5. Metody integrowania cienia
6. Cień w związkach, rodzinie, relacjach, instytucjach i w świecie
7. Praca z cieniem jako pierwszy krok procesu indywiduacji 
8. Samodzielna praca z cieniem

Cały warsztat to łącznie 16 godzin dydaktyczno-warsztatowych + praca własna pomiędzy sesjami.

Cena: 400 zł (25 zł/godz.)
liczba miejsc ograniczona (do 18)

Rezerwacja miejsca - wpłaty:
możesz wpłacić 400 zł tutaj:

https://zrzutka.pl/kcwhdd/wplac/400

to dogodna i wspierająca forma - można korzystać z kart, paypall i podobne :)
lub na konto:
Robert Palusiński Jungpress
03 1140 2004 0000 3602 7827 2839
z dopiskiem: Osiem tygodni Cienia
W wypadku rezygnacji:
możesz bez problemu zrezygnować i otrzymasz pełny zwrot rezerwacji do dnia 07.03.2019 (tydzień przed pierwszymi zajęciami) - po tym czasie zwrot nie będzie możliwy...

więcej o cieniu:

20 lat temu, na okładce pierwszej z przełożonych przeze mnie książek A. Mindella "Cienie miasta" umieściłem cytat C. G. Junga:

"Człowiek, który ma dość odwagi, aby cofnąć wszystkie swoje projekcje (...)  wie, że cokolwiek jest złego w świecie, istnieje także w nim samym; jeśli tylko nauczy się dawać sobie radę z własnym cieniem, to uczyni coś istotnego dla świata. Uda mu się wówczas odpowiedzieć przynajmniej na maleńką cząstkę nierozwiązanych problemów dnia dzisiejszego."


Świadoma integracja treści cienia wywiera podwójny efekt: powiększa sferę aktywności ego oraz uwalnia energię potrzebną wcześniej do utrzymywania dysocjacji i wypierania cech związanych z cieniem. Jednostka często doświadcza tego jakby zaczynała nowe życie.

Obszar Cienia jest niewidoczny, pogrążony w mroku i stoi w sprzeczności z tym, co ego (tożsamość osobowa) sądzi o sobie. Jung opisał negatywny cień jako "sumę wszystkich tych nieprzyjemnych cech, które lubimy ukrywać". Kiedy "ego" nie może postrzegać cienia wewnętrznie, we własnych snach i fantazjach, nieuchronnie postrzega go jako coś zewnętrznego, poza sobą. Dzieje się tak dzięki spontanicznemu procesowi zwanemu projekcją, postrzegając w innych nasze własne, ukryte w nieświadomości cechy.

Projekcji nie tworzy się świadomie. Raczej spotykamy je w otaczającym świecie. Nasze projekcje "zmieniają świat w replikę [naszej] własnej twarzy", co w efekcie izoluje nas od otoczenia, tworzy informacyjna bańkę "śniąc świat, którego rzeczywistość pozostaje nieosiągalna". Im bardziej utożsamiamy świat z naszymi projekcjami, tym mniej widzimy czym on jest w rzeczywistości.

Podobnie jak treść każdego kompleksu, zawartość cienia posiada wielki ładunek emocjonalny. Emocje przydarzają się spontanicznie. Trudno je wykreować - nikt ich nie świadomie nie stwarza. Kiedy zauważamy w innych, czego nie potrafimy zaakceptować w sobie, ogarnia nas uczucie pochodzące w dużej mierze z cienia.

Ponadto osoby uruchamiające nasze projekcje, dotykają naszej nieświadomości -  obszarów, w których najsłabiej sobie radzimy. Z reguły nie chcemy widzieć własnego cienia i na pewno nie chcemy z nim współpracować. Cień jest doświadczany jako coś irracjonalnego. Osoby na które projektujemy nasz cień, są postrzegane w podobny sposób: jako bezużyteczne, bezradne, irracjonalne czy niebezpieczne.
Nieświadome lokowanie cienia w innych osobach, to jeden podstawowych problemów  w relacjach ze światem i ludźmi. Ale z cieniem wiąże się kolejny ważny element. Jest to potężny ubytek w naszym potencjale i posiadanych zasobach energii. Potrzeb sporo sił, aby skutecznie tłumić bądź wypierać niechciane impulsy czy tendencje.
Jest jeszcze jedna, mniej znana niedogodność wynikająca z projekcji cienia. Jeśli utożsamimy cień z np.: komunistami lub kapitalistami, to  część naszej własnej osobowości pozostaje po przeciwnej stronie. W efekcie będziemy wciąż  wbrew sobie czynić coś (aczkolwiek nieintencjonalnie), co wspiera drugą stronę, mimowolnie pomagając "wrogowi". Jeśli zaś zauważymy projekcję i potrafimy omawiać problemy bez strachu lub wrogości, z wrażliwością traktując drugą osobę, to istnieje szansa na wzajemne zrozumienie albo przynajmniej na rozejm.
W książce "Człowiek i jego symbole" Marie Louise von Franz zauważa:
"To, czy cień zostanie naszym przyjacielem, czy wrogiem, w dużej mierze zależy od nas samych. Z cieniem musimy się dogadywać jak z każdym człowiekiem, czasami się poddając, czasami sprzeciwiając, a czasem obdarowując miłością – w zależności od okoliczności.  Cień staje się wrogi jedynie wówczas, gdy pozostaje ignorowany lub niezrozumiany."


Cień zazwyczaj zawiera wartości i cechy, których potrzebuje świadomość, jednak istnieją one w formie archaicznej, pozostawionej w nierozwiniętej formie przeszłości naszego dorastania i dzieciństwa, nieakceptowanej a przez to trudnej do zintegrowania w codziennym życiu.
Cień to nie tylko to, co uznajemy za "złe", niegodne bądź amoralne (freudowskie id), ale również całość wspaniałości naszego jestestwa: kreatywność, wewnętrzne dziecko, spontaniczność, radość i rozkosz oraz wspaniałe, choć nigdy nie rozwinięte w pełni talenty!
Co więcej - lub co gorsza: związane z cieniem niechciane, wypierane lub tłumione emocje są często przyczyną nerwic lub depresji. Odzyskanie energii pozostającej w cieniu bywa po prostu uzdrawiające…

Ależ zaraz! Skąd ten Cień ?!
Struktury tożsamości: Ego i Cień

Podstawowa tożsamość-ego tworzy się stosunkowo wcześnie, początkowo mieści się w diadzie matka-dziecko, później powiększa się w obrębie rodziny, a następnie rozszerza się, aby objąć stale rozwijające się środowisko kulturowe. Kiedy formuje się ego, pewne wrodzone czynności i skłonności jednostki będą akceptowane przez matkę lub rodzinę, zaś inne działania oraz impulsy zostaną ocenione negatywnie, a tym samym odrzucone. Kryzys treningu czystości oznacza szereg innych, subtelniejszych interakcji, w których tożsamość-ego rosnącego dziecka jest kształtowana przez preferencje i antypatie osób, od których jest zależna. Odrzucane przez rodzinę tendencje oraz impulsy nie zanikają; wykazują skłonność do łączenia się w obraz alter-ego, tuż pod powierzchnią osobowej nieświadomości. Jung nazwał to alter-ego terminem cień, ponieważ z chwilą, gdy jeden z przeciwnych biegunów pojawia się w „świetle” świadomości, to druga, wyparta część metaforycznie upada w „cień” nieświadomości.
Jako że treść i cechy cienia potencjalnie stanowią część rozwijającego się ego, to nadal współtworzą poczucie tożsamości osobowej, ale są odrzucane lub nieakceptowane i zazwyczaj kojarzą się z poczuciem winy. Ponieważ w trakcie wczesnego rozwoju cień był dynamicznie odłączany od dominującej tożsamości-ego, to jego ewentualny powrót wiąże się z żądaniem udziału w świadomym życiu i wzbudza lęk. Dużo rutynowych interwencji w psychoterapii i analizie polega na stworzeniu miejsca, w którym można bezpiecznie badać zawartość cienia i ewentualnie integrować liczne aspekty, które uprzednio zostały odrzucone poprzez wczesne „odszczepienie” w trakcie formowania się ego. Liczne, odseparowane w dzieciństwie, naturalne cechy psychiki są w istocie niezbędne do zdrowego funkcjonowania dorosłego człowieka. Na przykład impulsy agresywne oraz seksualne często zostają odseparowane, ponieważ ich wyrażanie w dzieciństwie byłoby niewłaściwe lub kulturowo nie do zaakceptowania oraz kłopotliwe dla rodziców; ale są to cechy istotne dla normalnej, dorosłej osobowości, która potrafi je modulować oraz integrować w sposób niedostępny dla niedojrzałej struktury ego dziecka. Inne cechy, nawet bezproblemowe uzewnętrznienie wrodzonej inteligencji, w podobny sposób mogą zostać zdysocjowane w obszar cienia."
w: "Jungian Dream Interpretation A Handbook of Theory and Practice"
autor: James A. Hall, M.D.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !