niedziela, 6 października 2013

Bliżej Psyche bliżej Pełni

zdjęcie i cytat z zasobów Akademii Jungowskiej
Około jedna trzecia pacjentów nie cierpi z przyczyn, które można by opisać klinicznie, ale z powodu braku sensu i bezcelowości własnego życia. Nie sprzeciwiłbym się stwierdzeniu, że jest to uogólniona nerwica naszych czasów
Carl Gustaw Jung

Po wielu latach pracy terapeutycznej z ludźmi z całego świata, wydaje mi się, że ignorowanie Śnienia jest nie zdiagnozowaną, globalną epidemią. Ludzie wszędzie cierpią z powodu chronicznej formy lekkiej depresji, gdyż nauczono ich skupiać się na codziennej rzeczywistości oraz zapominać o tym, że wszystko wyrasta ze Śnienia.
To nie jest taki typ depresji, który cię unieszczęśliwia. Jest subtelniejsza. Ten rodzaj depresji jest poczuciem, że czegoś w twoim życiu brakuje nawet, gdy sprawy zewnętrzne układają się dobrze.
Arnold Mindell w: „Śnienie na jawie: techniki 24-godzinnego świadomego śnienia”

Bliżej Psyche, bliżej Pełni

Półroczna grupa intensywnej pracy nad własnym sensem życia i drogą do Pełni
Psyche (gr. ψυχή) – to tchnienie, dusza, psychika – niematerialna część życia, Pełnia (ang. wholeness) to nasza Całkowitość – wielopoziomowa esencja Zdrowia.
W greckiej mitologii Psyche była piękną kobietą, którą pokochał Eros odwiedzając ukochaną każdej nocy pod osłoną ciemności.

Podobnie jest z nami - każdej nocy siła uczuć (Eros) kieruje nas ku Psyche (Duszy). W czasie snu zbliżamy się do Psyche, jednak nocny kontakt z Nią jest krótkotrwały, nieświadomy, zaś światło dnia oddala nas od miłosnego związku z Psyche.
Pomimo tego Dusza na wiele sposobów, nieustannie do nas przemawia sugerując najlepsze rozwiązania i odpowiadając nawet na jeszcze niewyrażone pytania czy modlitwy. Pochłonięci codziennością nie dostrzegamy ważnych sygnałów, znaków i podpowiedzi.

Zapraszam na nowatorski cykl warsztatów, który powstał na bazie 12 lat doświadczeń pracy terapeutycznej skoncentrowanej na pomocy w odnajdywaniu kontaktu z Psyche, celu i sensu
życia.
Nowatorstwo tych zajęć wynika z połączenie psychologii analitycznej C. G. Junga z psychologią zorientowaną na proces Arnolda Mindella. Ponadto skorzystamy z nowej formy pracy łączącej film, pracę ze snami, Śnieniem, uczuciami, codziennymi kłopotami, z pracą ze śniącym ciałem, Sprzymierzeńcem, aborygeńskim Czasem Snu oraz z samodzielną pracą „domową”.


Głównym celem warsztatu będzie odkrywanie unikatowych wartości, które każdy/a z nas ma do zamanifestowania w tym świecie a także praca ograniczeniami, które mogą stać na przeszkodzie pełnej realizacji ukrytego potencjału. Odkryjemy w jaki sposób każde z nas może być prawdziwą i prawdziwym „sobą” badając nasze największe marzenia, pasje, namiętności, sny, obszary bezładu i depresji oraz powtarzające się wzorce zachowań.

Choć nasze życie często biegnie zawiłą, zygzakowatą, pozornie bezsensowną i niezrozumiałą ścieżką, to jednak metody stosowane na warsztacie pozwolą odnaleźć sens i cel najbardziej zawiłych struktur i szlaków. Podczas warsztatów będziemy dzielić się wrażeniami z naszych doświadczeń, prezentacji i filmów. Będziemy rozszyfrowywać podpowiedzi które bezustannie przychodzą do nas w snach, cielesnych symptomach, niespodziewanych zdarzeniach, problemach, konfliktach, ale i w cudownych, ekstatycznych doświadczeniach.

Korzystając z krótkich prezentacji, ćwiczeń, prac indywidualnych oraz grupowych wyruszymy w drogę od wczesnego dzieciństwa, poprzez sny, nasze doświadczenia mityczne i szczytowe, które są wskazówkami i znakami na drogach naszego życia. Przeżywane, powtarzające się trudności, choroby, wypalenie, nudę i nieszczęścia okażą się bramą wiodącą do transformacji oraz do źródeł najbardziej kreatywnych energii.

W trakcie zajęć dowiemy się jaki styl życia podpowiadają nam sny i przypadkowe zdarzenia. Znajdziemy rozwiązanie konfliktu, który pojawia się na styku pomiędzy dotychczasowym stylem życia a nowym wyzwaniem – mitem który już od narodzin pragnie się poprzez nas przejawić w tym życiu i w tym Świecie.

Prowadzący: Robert Palusiński
Terminy: Każda środa oprócz świąt - zaczynamy w środę 23.X.2013 – kończymy po 24 spotkaniach – w środę 23.IV.2014. Zajęcia prowadzone są w godzinach 18:30 – 21:00
Inf. i zapisy: u prowadzącego tel.505 476 964 mail: r_paluch @ wp.pl
Koszt: Koszt: 50 zł za spotkanie, płatne z góry za 4 spotkania
Miejsce: Warszawa – Frey Institute Czerniakowska 126a/4

ROBERT PALUSIŃSKI - psychoterapeuta pracujący metodą Psychologii Zorientowanej na Proces, Studiował w Polskim Towarzystwie Psychologii Zorientowanej na Proces oraz w Szwajcarii w Zurichu (RSPOP Zurich), gdzie w 2003 roku zdał egzaminy uprawniające do pracy terapeutycznej oraz pracy z grupami pod superwizją. Prowadzi zajęcia w Polsce (m. inn.) na Uniwersytecie Jagiellońskim, Śląskim czy w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki, a także za granicą (Niemcy, Słowacja, Włochy). Więcej o prowadzącym: http://robertpalusinski.blogspot.com/p/o-mnie.html
Carl Gustaw Jung wraz z innymi analitykami wykazali, że treść naszych snów zawiera istotne wzorce, które będą przejawiać się w naszym życiu. Jeśli w dzieciństwie śniło ci się latanie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości interesować cię będzie duchowość, natomiast przyziemne kwestie związane z codziennością będą ci sprawiać kłopoty. Sny pojawiają się w nocy lub w trakcie dnia w postaci symptomów cielesnych albo fantazji, które początkowo wydają się być bez znaczenia, ponieważ zawarta w nich treść wygląda na fragmentaryczną lub niepełną oraz powstaje w sposób niezamierzony. Sny mogą być dla nas zaskakujące, niewygodne lub zbyt niewiarygodne, żeby się nimi zajmować. A jednak często je zapamiętujemy. Gdy przyglądamy się im uważniej, okazuje się, że owe sny są wzorcem dla naszej nieświadomości i odwzorowują nieintencjonalne doświadczenia, które spotykają nas w codziennym życiu.
Arnold Mindell


Marzenie senne to ukryte drzwiczki w najgłębszym i najintymniejszym sanktuarium duszy otwierające się ku tej pierwotnej, kosmicznej nocy, jaką dusza była na długo przed zaistnieniem świadomego "ego" i czym dusza będzie daleko ponad to, co świadome ego kiedykolwiek mogłoby osiągnąć.

C. G. Jung w "The Meaning of Psychology for Modern Man" (1934)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !