środa, 31 stycznia 2018

Śnienie gór najwyższych ...

Nanga Parbat

Jakie sny śnią himalaiści/tki?
Czy są pewne stałe, powtarzające się sny lub wątki/motywy?
Może rozesłać ankietę?
Góra najczęściej symbolizuje matkę (pracę z kompleksem matki), rozwój = wspinanie się, aż w końcu staje się motywem indywiduacji i spełnienia...
Imago indywiduacji znajduje wdzięczny wyraz w postaciach szamanów, mistrzów medytacji czy proroków, którzy na szczytach gór doznawali objawienia, wizji, wglądów.
Cóż jak nie Jaźń właśnie tam do nich przemawia?w literaturze często cytowana jest historia alpinisty, który był klientem Junga:
"Pamiętam przypadek mężczyzny zaplątanego w wiele potajemnych romansów. Jako jedna z form kompensacji rozwinęła się w nim niemal chorobliwa pasja do niebezpiecznych wypraw górskich. Usiłował „znaleźć się ponad sobą samym”. Pewnej nocy przyśniło mu się, że stojąc na szczycie wysokiej góry, zrobił krok w pustą przestrzeń. Kiedy opowiedział mi swój sen, natychmiast zrozumiałem, że znalazł się w niebezpieczeństwie i próbowałem podkreślić ostrzeżenie ze snu, oraz przekonywałem go, żeby liczył się z własnymi ograniczeniami. Powiedziałem mu nawet, że sen przepowiadał, iż zginie w wypadku w górach. Ale na próżno. Sześć miesięcy później „wkroczył w przestrzeń”. Przewodnik obserwował, jak razem z przyjacielem asekurując się liną schodzą w niebezpiecznym miejscu. Przyjaciel znalazł chwilowe oparcie na półce skalnej, zaś śniący schodził za nim na dół. Nagle puścił linę – zgodnie z opisem przewodnika – jakby skakał w powietrze. Spadł na swojego przyjaciela i obaj runęli w dół, ginąc na miejscu."
(...)
"Jak widać, sny mogą czasami przepowiadać pewne sytuacje na długo przed ich faktycznym zaistnieniem. Niekoniecznie musi to być cud czy jakaś forma prekognicji. Wiele kryzysów w naszym życiu ma za sobą długą historię zapisaną w nieświadomości. Zbliżamy się do nich krok po kroku, nie wiedząc o narastających niebezpieczeństwach. Ale to, czego świadomie nie widzimy, jest często postrzegane przez naszą nieświadomość, która poprzez marzenia senne przekazuje nam informacje. W ten sposób sny niejednokrotnie nas ostrzegają, ale równie często tego nie robią. Dlatego należy wątpić w założenie, że otrzymamy pomoc w odpowiednim czasie. Tajemnicza dłoń może nawet wskazywać drogę wiodącą do zguby – niekiedy sny okazują się być pułapką lub wydaje się, że nią są."
w: C. G. Jung: "Człowiek i jego symbole"
WCIĄŻ TRWA promocja książki "Człowiek i jego symbole" z 30 %  bonifikatą. Wszystko, co potrzeba, to wpisać twoje dane - 
Imię, adres email i chęć zakupu książki do formularza, a na tydzień przed jej wyjściem z drukarni dostaniesz kod promocyjny.
Czas ważności kodu/promocji ograniczony jest do 30 dni od otrzymania kodu. Podanie kodu w sklepie internetowym Wydawnictwa KOS zapewni ci rabat !
Nie ma żadnych przedpłat itp. !
Szacowana cena detaliczna ok. 100 zł
Cena z rabatem ok. 70 zł
(książka format a5 ok. 400 str, ponad 180 ilustracji)

kliknij w link formularza i zapisz się:
https://goo.gl/forms/QRzCYfapHw5kh8Lr1
 

2 komentarze:

  1. sądziłam,że góra jest typowym aspektem męskim - nie związanym z aspektem matki. Symbolem tego co duchowe (męsko), podczas gdy ocean jest tego żeńskim wyrazem). Sam alpinizm czytam jako tęsknotę - za przestrznią duchową z poziomów ultra - gdzie sama wysokość podróży - ze swej natury odbiera możliwość życia (Brak tlenu, choroby wysokościowe, porywista surowość tych miejsc i piękno)

    OdpowiedzUsuń
  2. sądziłam,że góra jest typowym aspektem męskim - nie związanym z aspektem matki. Symbolem tego co duchowe (męsko), podczas gdy ocean jest tego żeńskim wyrazem). Sam alpinizm czytam jako tęsknotę - za przestrznią duchową z poziomów ultra - gdzie sama wysokość podróży - ze swej natury odbiera możliwość życia (Brak tlenu, choroby wysokościowe, porywista surowość tych miejsc i piękno)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !