sobota, 19 lutego 2011

TEST NA POŁOWĘ ŻYCIA ...

CZY TWOJE DOTYCHCZASOWE ŻYCIE NIE JEST ZBYT MAŁE W STOSUNKU DO PRAGNIEŃ DUSZY?


Parę lat temu zainspirowała mnie twórczość (pisarska i jak dorobek) analityka jungowskiego Jamesa Hollisa ph.d. - w międzyczasie została j przełożóna na j. polski jego książka "Finding Meaning in the Second Half of Life" pod tytułem "Odnaleźć sens w drugiej połowie życia" (polecam)

Z tej książki: („Finding Meaning in the Second Half of Life. How to Finally, Really Grow Up” ) wybrałem, przetłumaczyłem i nieco rozszerzyłem kilka zasadniczych pytań.Zastanów się nad poniższymi pytaniami. Jeśli odpowiadasz na nie, to szczerze, inaczej sens odpowiedzi i zajmowania się nimi jest mocno ograniczony. Zapisz odpowiedzi. Jeśli odpowiedzi pytania są w jakimś stopniu bolesne, nieprzyjemne lub zawstydzające, to być może trafiły we właściwe miejsce. Szczera odpowiedź na te pytania zbliża cię do wglądu oraz do wiedzy, która zezwoli na zmianę, zmianę prowadzącą do znaczniejszego i poszerzonego życia, a obszerniejsze życie niesie uzdrowienie, ponieważ boginie, Tao, Los lub bogowie takie właśnie życie dla ciebie wybrali...
1. Gdzie życie, w swej niesprawiedliwości, sprawiło, że utknąłaś/eś, zablokowałaś/eś się, kręcisz się w kółko, tam i z powrotem, wszędzie dostrzegając ograniczone możliwości? Dlaczego nadal kooperujesz z tym, co cię rani, zamiast służyć czemuś większemu, czemuś co również od-służy się tobie?

2. W jakim obszarze życie pobłogosławiło cię talentem/ami? Co zrobiłaś/eś z tym darem? Jak zaakceptowałaś/eś związaną z tym odpowiedzialność?

3. W jakim obszarze jesteś zablokowany/a strachem, usztywniony/a, znieruchomiały/a, opierasz się zmianie?

4. Czym jest ten strach na głębszym poziomie (strach poniżej strachu)?

Strach, który cię onieśmiela czerpie swą moc z wzorców utrwalonych poniżej jego poziomu. Są to wzorce historyczne płynące z głębszego strachu, ze strachu z przeszłości. Krążenie po kołach strachu wybudza z mroków przeszłości stary przekaz mówiący o tym, że ten lęk, to zagadnienie czy problem przerasta cię i wówczas zapominasz, że od dawna jesteś pełną mocy, dojrzałą, dorosłą osobą.

5. Gdzie w swym rozwoju zablokowany został twój ojciec i w jakim obszarze ten jego aspekt ujawnia się w twoim życiu? Gdzie w swym rozwoju zablokowana została twoja mama i w jakim obszarze ten jej aspekt ujawnia się w twoim życiu? Czy powtarzasz ich życie, ich wzorce lub może na odwrót – starasz się pokonać je dokonując nadmiernej kompensacji? (Np. jeśli on/a był przesadnie pedantyczny, to ty też lub na odwrót: jesteś super bałaganiarzem, itp.) A może atakujesz problem w szkodliwy sposób prowadzący do późniejszej samo-alienacji? Czy jest to dziedzictwo jakie przekazujesz swoim dzieciom?

6. Gdzie unikasz konfliktu, koniecznego konfliktu wartości, a poprzez to unikasz życia w szczerości z tym, kim jesteś?

7. Jakie idee, zwyczaje, wzorce zachowania powstrzymują cię przed wyruszeniem na pełniejsze wody i życie w zgodzie ze swoją duszą? [Często wypowiadane przez postać wewnętrznego „krytyka”]. Jakie uzyskujesz wtórne korzyści z tego, że pozostajesz w starych „pieleszach”. Czy jest to np. poczucie bezpieczeństwa? Przewidywalność? Uznanie w oczach innych? Czy jesteś już dostatecznie zmęczona/y, dostatecznie zraniona/y i/lub „zużyta/y” aby rozpocząć podróż w zgodzie ze swoją duszą – wezwaniem – (wyzwaniem?) czy mitem?

8. Gdzie jeszcze poszukujesz przyzwolenia na życie własnym życiem? Czy sądzisz, że da ci je ktoś inny (jeśli tak – to jak wygląda ta postać? Porozmawiaj z nią/nim!)?
Na co czekasz? Czy na to, że ktoś inny napisze scenariusz twojego życia? Kim był(a)by ten/ta ktoś? (potraktuj ją/jego na poważnie – jako ewentualny wzorzec !)

9. W jakich obszarach potrzebujesz dojrzeć? Kiedy to się stanie? Czy sądzisz, że ktoś zrobi to za ciebie? Jeśli tak - to Kim był(a)by ten/ta ktoś? (potraktuj ją/jego na poważnie – jako ewentualny wzorzec postępowania/istnienia!?)

10. Do czego twoim zdaniem czułaś/eś się zawsze powołany, ale bałaś/eś się to uczynić? Czy ta możliwość nadal cię przyzywa chociażby w wymiarze symbolicznym, jeśli nie dosłownym? Jaki rodzaj nowego życia pragnie poprzez ciebie zaistnieć na świecie?
Gdybyś założył/a, że właśnie przez ciebie coś wyjątkowego ma szansę pojawić się na tej planecie (lub już teraz jest to coś niespotykanego obecne)
TO CO BY TO BYŁO?
Daj temu „czemuś” szansę na zaistnienie! Świat i my wszyscy potrzebujemy tego. Proszę; nie zubażaj świata...

6 komentarzy:

 1. chcę się tym testem podzielić na moim blogu i w blipie, kopiuję, linkuję, dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Robert:-)Kuba

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem pierwszego pytania. "Gdzie życie (...) sprawiło, że utknęłaś... Mam wrażenie, że to kluczowe dla mnie pytanie a mój umysł broni się przed nim.
  Czuję wdzięczność do Siły, która mnie naprowadziła na Twój test. Dziękuję Donata

  OdpowiedzUsuń
 4. :)
  Może warto potraktować to pytanie jak japoński Koan: czyli pytać siebie, pytać ale bez szukania odpowiedzi -- aż ona sama nie "wpadnie" :)
  pozdrawiam
  Robert

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo duża pomoc w odkrywaniu własnych ograniczeń i odważnym kroczeniu naprzód:)) bardzo dziękuję i pozdrawiam:)) Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraktykowałem. Każde z pytań jest naprawdę celne. Moje odkrycie jest takie, że 1) nie każde zranienie jest ograniczeniem na zawsze 2) wszystko sprowadza się do sprowadzania potencjału w realność ;-)

   Usuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !