czwartek, 11 marca 2010

Wpis wart powieszenia w gabinecie terapeuty, do wiadomości ich klientów...

"Do not believe in anything simply because you have heard it. Do not believe in anything simply because it is spoken and rumored by many. Do not believe in anything simply because it is found written in your religious books. Do not believe in anything merely on the authority of your teachers and elders. Do not believe in traditions because they have been handed down for many generations. But after observation and analysis, when you find that anything agrees with reason and is conducive to the good and benefit of one and all, then accept it and live up to it.”
Siddhārtha Gautama Buddha

"Nie wierz w coś, o czym dane ci było jedynie usłyszeć. Równie mało wiarygodne jest coś znanego ci wyłacznie z opisów i plotek tłumów. Nie pokładaj wiary w coś tylko z tego powodu, że głoszą o tym święte księgi. Nie opieraj się wyłącznie na autorytecie nauczycieli i starszyzny. Nie wierz w przekaz tradycji jedynie dlatego, że przetrwał wiele pokoleń. Zaakceptuj wiedzę i żyj zgodnie z nią
dopiero po czujnej obserwacji i analizie, gdy stwierdzisz, że wszystko ma oparcie w rozumie, sprzyja rozprzestrzenianiu dobra oraz powszechnych korzyści."

Siddhārtha Gautama Buddha

2 komentarze:

  1. Ograniczenie się do samej obserwacji i analizy, jest przyjemniejsze, bezpieczniejsze no i chroni przed pomyłkami :O)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaczęłam to czytać i w połowie myślę sobie: to całkiem tak brzmi, jakby to Budda powiedział. I proszę :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz - twoja opinia/zdanie jest dla mnie ważne !